Сколівська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Ставлення до Конституції України має бути шанобливим та обережним, а докорінні зміни до Основного закону мають визріти – Президент

Дата: 29.06.2018 23:03
Кількість переглядів: 748

Фото без опису«Вже стало доброю традицією, що ми вшановуємо українську Конституцію в День Конституції біля пам’ятника славетному українському гетьману, соратнику Мазепи Пилипу Орлику. Цей гетьман – автор першого в історії України, а може й першого в світі, конституційного акту. Акту, який закріпив демократію, закріпив владу народу»,  - зазначив Президент  Петро Порошенко під час виступу з нагоди 22-ї річниці Конституції України.

Глава держави нагадав, що під час візиту до Стокгольму, столиці Швеції, мав честь тримати в руках цей історичний документ: «Він був схвалений в квітні 1710 року. Так звана Конституція Пилипа Орлика, яка ще на початку вісімнадцятого століття випередила свою епоху. А ще вона дала велику фору всім нашим сусідам, далеким і близьким».

«Чинний Основний закон, ухвалений у 1996  році, зі змінами 2004 року, багатьма експертами – українськими та закордонними - також оцінювався як один з найбільш прогресивних, найбільш досконалих, найбільш демократичних правових документів», - також підкреслив Президент.

Водночас Глава держави зауважив, що ставлення до цього головного державного документу не завжди відповідає його високому статусу. «Політична еліта України, на мою думку, достатньо не шанобливо ставиться і не дуже обережно поводиться з Конституцією, що й стало однією з причин тих криз та випробувань, які випали на долю нашої держави. Впевнений, що це має стати дуже серйозним уроком для нинішніх і майбутніх політиків», - сказав Петро Порошенко.

«Не можна політичну систему, форму правління, державний устрій міняти на догоду поточній кон’юнктурі. Не можна змінювати Конституцію під конкретних осіб. Це – Основний закон України. Не припустимо до таких важливих питань підходити, як у Салтикова-Щедріна: «Чогось хотілося… Чи то конституанти, чи то севрюжини з хріном», - особливо підкреслив Президент.

На думку Глави держави: «Докорінні зміни до Конституції мають визріти, щоб не виглядати скоростиглими та кон’юнктурними. І ще головне – перед ними має бути відкрита дорога на триста голосів в Раді. Чітко дотримуватись процедур змін до Конституції. Їх встановив Основний закон, а ми маємо чітко їм слідувати».

Він зазначив, що заступаючи на посаду Президента чітко наголосив, що буде дотримуватися Конституції в редакції 2004 року, до якої країна повернулася під час Революції Гідності. «В редакції, яка посилила роль Уряду. В редакції, яка посилила роль Парламента. Попри те, що реальні можливості Президента і близько не відповідають тим очікуванням та вимогам, які ставить перед Президентом український народ, які ставить суспільство, я чітко дотримуюсь наданої обіцянки. За ці роки я жодного разу не поскаржився на обмеження чи відсутність повноважень. Як би важко не було відповідати на безпрецедентні за своєю складністю зовнішні та внутрішні виклики, жодного разу не попросив про розширення повноважень», - додав Петро Порошенко.

Глава держави зазначив, що свідомо відмовився від деяких повноважень, зокрема під час судової реформи. «Повноважень в частині призначення суддів, створення та ліквідації судів – що зараз робить Верховна Рада, а раніше вони створювались Указом Президента. Неможливо було запустити судову реформу без змін до Конституції в частині правосуддя. І я хотів подякувати українській Верховній Раді за те, що народні депутати дали необхідну для цього конституційну більшість голосів», - сказав Президент.

Петро Порошенко нагадав, що втрату Президентом низки повноважень передбачає і проект змін до Конституції в частині децентралізації. «Це реальна передача влади територіальним громадам. Це реальне щеплення проти федералізації. Але одночасно і збільшення відповідальності. На жаль, конституційні зміни нам поки ще не довелося провести. Хоч децентралізація вважається однією з найбільш успішних наших реформ, яку вже кожен може відчути на собі. Але ці зміни до Конституції проголосовані в першому читанні, і чекають на друге читання, пов’язане із обставинами встановлення стійкого миру на Донбасі, відсічі російській агресії і деокупації Донбасу», - зазначив Президент.

По завершенні виступу Президент разом з дружиною Мариною Порошенко поклав квіти до пам’ятника Пилипу Орлику.  


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора