Сколівська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Стан соціально – трудових відносин, результати вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій у Львівській області у 2020 році

Дата: 26.01.2021 10:54
Кількість переглядів: 625

Упродовж 2020 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення в Львівській області (відділення НСПП) відповідно до Законів України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", "Про соціальний діалог в Україні" була спрямована на здійснення сприяння у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів), поліпшення стану соціально-трудових відносин (СТВ) у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

У своїй діяльності відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, правоохоронними та контролюючими органами, керівниками підприємств, установ, організацій області та представницькими органами найманих працівників, громадськими організаціями.

На виконання завдань та функцій відділення НСПП упродовж 2020 року сприяло вирішенню 93 колективних трудових спорів (конфліктів) (КТС(К)), безпосередніми учасниками яких стали 9894 наймані працівники.

Загалом у зазначених КТС(К) найманими працівниками, профспілками було висунуто 201 вимогу, з яких 115 – щодо невиконання вимог законодавства про працю; 67  – щодо виконання колективного договору, угоди; 15 – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 4 – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди.

За сприяння відділення НСПП, у ході проведення примирних процедур, упродовж 2020 року вирішено та знято з реєстрації 59 КТС (К) або 63,4% від загальної кількості та 132 вимоги найманих працівників, профспілок (65,7%).

У зазначеному періоді відділення НСПП здійснювало заходи по запобіганню виникнення КТС(К) у 15  конфліктних ситуаціях, учасниками яких стали 5865 працівників 60 підприємств, установ, організацій області. Завдяки превентивним заходам відділення НСПП лише 2 конфліктні ситуації стали предметом виникнення КТС (К).

Упродовж 2020 року  відділенням НСПП було проведено 436 примирних процедур, спрямованих на вирішення КТС(К) та запобігання їх виникнення.

Загалом у результаті вирішення КТС (К) та запобігання їх виникненню погашено заборгованість з виплати заробітної плати на загальну суму 103,4 млн грн або 89,1% від загальної суми боргу, що стала основною причиною виникнення КТС (К) та конфліктних ситуацій.

У 2020 році спостерігалося значне ускладнення  стану СТВ у галузі охорони здоров'я,  освіти, вугільній галузі, переробній промисловості області, що призвело до виникнення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій. Основними, найбільш поширеними причинами виникнення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій та протестної активності найманих працівників є порушення чинного законодавства з праці, зокрема заборгованість із заробітної плати та несвоєчасність виплати поточної заробітної плати.

За сприяння відділення НСПП та за участю органів влади, профспілок вирішено  КТС (К) у ДП "Львіввугілля", КНП "Самбірська центральна районна лікарня",  Нижанковицькій ЗСШ І – ІІІ ступенів, ПрАТ "Миколаївцемент", ПАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат", ДП ЛДЗ "ЛОРТА", АТ "Дрогобицький машинобудівний завод"  та інші. У стадії вирішення перебувають  КТС(К) у КНП "Бродівська центральна районна лікарня", КНП "Центральна міська лікарня м. Борислава", ПрАТ "Шахта "Надія", КНП ЛОР "Львівська обласна психіатрична лікарня "Заклад" та інші.

З метою вжиття заходів щодо покращення стану СТВ, зниження рівня конфліктогенності та соціальної напруги у трудових колективах підприємств, установ, організацій регіону, зменшення негативних наслідків від проведення акцій соціального протесту (АСП), відділенням НСПП відповідно до компетенції упродовж 2020 року здійснювався моніторинг АСП, надавались роз’яснення сторонам соціального діалогу щодо врегулювання розбіжностей, що виникли. У зазначеному періоді найманими працівниками підприємств, установ, організацій області проведено 18 АСП, пов'язаних з ускладненням стану СТВ, у яких взяли участь 3950 найманих працівників 426 підприємств, установ, організацій області.

У 13 АСП або 72,2% від загальної кількості  найманими працівниками висувались вимоги щодо погашення боргу з заробітної плати та своєчасної виплати поточної заробітної плати. Таким чином, однією з основних найбільш поширених причин протестної активності найманих працівників є порушення чинного законодавства з праці, зокрема щодо погашення боргу з заробітної плати.

Відділенням НСПП здійснюються також заходи щодо забезпечення реалізації Закону України "Про соціальний діалог в Україні", відповідно до якого на НСПП покладено функції щодо проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності (підтвердження репрезентативності) сторін соціального діалогу.

Серед основних принципів, відповідно до яких здійснюється соціальний діалог, Законом України "Про соціальний діалог в Україні" визначено принцип репрезентативності і правомочності сторін та їх представників. Тому, згідно ст. 4 зазначеного Закону для участі у колективних переговорах з укладення колективних договорів і угод, тристоронніх або двосторонніх органах соціального діалогу та у міжнародних заходах склад суб'єктів профспілкової сторони та сторони роботодавців на національному, галузевому та територіальному рівнях визначається за критеріями репрезентативності.

На локальному рівні відповідно до ч. 4 ст. 6 вказаного Закону первинні профспілкові організації при укладенні колективних договорів є репрезентативними і не потребують проходження процедури оцінки критеріям репрезентативності та її підтвердження.

Відповідно до рішень відділення НСПП визнано такими, що відповідають критеріям репрезентативності (підтвердили репрезентативність) на територіальному рівні для участі у колективних переговорах з укладення територіальних угод та для делегування представників до відповідних органів соціального діалогу 30 суб'єктів сторін профспілок та організацій роботодавців Львівської області. Реєстр репрезентативних суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців області розміщено на сайті НСПП.

У питаннях поліпшення стану СТВ у трудових колективах, сприяння вирішенню колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій, надання сторонам роз’яснень та консультацій з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) суттєву допомогу надають утворені НСПП позаштатні інституції.  На даний час на громадських засадах працюють 24 трудові арбітри та 4 незалежні посередники НСПП, у районних центрах та містах обласного значення  діють 29 інформаційно-консультаційних центрів НСПП.

Інформація про діяльність НСПП та відділення НСПП в Львівській області розміщена на офіційному сайті НСПП (www.nspp.gov.ua). За додатковими роз’ясненнями та консультаціями з питань трудового законодавства та законодавства про порядок вирішення КТС (К) звертатись за тел. (032) 299-93-15, 261-10-82.

 

Жук О.В., завідувач інформаційно-консультаційним центром НСПП у Сколівському районі, начальник відділу з питань праці та сімейної політики управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора