Сколівська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Інформація щодо формування ціни на природний газ та як змінити постачальника: роз’яснення департаменту ПЕК

Дата: 21.01.2021 11:51
Кількість переглядів: 300

Фото без описуДепартамент паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА надає інформацію з актуальних питань ринку газу у 2021 році. Реформування ринку газу

З 1 жовтня 2015 року введено в дію Закон України «Про ринок природного газу», яким визначаються правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства.

Закон передбачає, з одного боку, державне регулювання монопольних ринків (транспортування, розподіл, зберігання природного газу), з іншого − розвиток вільної добросовісної конкуренції на товарному ринку природного газу.

Що таке розподіл природного газу?

Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу», розподіл природного газу – господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов’язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Відповідно до Методики визначення та розрахунку тарифів на послуги розподілу природного газу (постанова НКРЕКП від 25.02.2016 № 236) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг встановлює тарифи на розподіл газу.

Найбільшими статями видатків структури тарифу на послуги з розподілу газу є:

- придбання технологічного газу;
- фонд оплати праці;
- податки;
- робота аварійної служби та поточні ремонти;
- компенсація витрат за 2014-2019 років.

З чого складається ціна на природний газ для потреб населення?

З 1 серпня 2020 року роздрібна ціна на природний газ, зокрема для побутових споживачів, вільно встановлюється між постачальником та споживачем, тобто є договірною і складається: оптова ціна на газ (ціна на січень встановлена на основі ціни газу на європейських хабах за грудень) + вартість транспортування (136,57 грн за 1000 м3) + націнка постачальника (нефіксована та необмежена) + ПДВ.

18 січня 2021 року, за дорученням Президента України, прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 25 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», зокрема, в частині встановлення граничної ціни на газ для побутових споживачів на рівні 6,99 грн за кубометр (на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 року), що в середньому становить зниження ціни на 30%. При цьому для частини українців це зменшення становитиме майже 40%.

Крім того, ті громадяни, які наразі мають річні контракти нижче за 6,99 грн/кубометр залишаться з цінами, зазначеними в контрактах, а Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг заплановано переглянути тариф на розподіл газу.

Чому потрібно сплачувати доставку газу?

Всі споживачі завжди платили за доставку газу. Плата за обслуговування мереж - це не плата за користування. Це плата за те, щоб газ завжди був підведений, завжди був під тиском, працювала аварійна служба і техніка. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розділила цю плату рівними частинами на 12 місяців, щоб споживач отримував менше навантаження в опалювальний період. Раніше основна частина розподілу припадала на зимові місяці, коли йде підвищення споживання природного газу.

Розділення платежів на 12 місяців дало змогу знизити фінансове навантаження на споживача.

Чому приходять дві квитанції на газ?

До січня 2020 року вартість доставки газу була включена в ціну газу і сплачувалась в тому ж рахунку, що і газ. З 1 січня 2020 року плата за доставку вилучена з рахунків за газ. Всі споживачі отримують окремі рахунки: один за газ, другий – за розподіл природного газу.

Це дає можливість обирати того постачальника, який може запропонувати кращу ціну, й окремо платити за його доставку до своєї оселі.

Хто забезпечує та несе відповідальність за роботу газорозподільних мереж?

Щоденне утримання та обслуговування всієї системи газорозподільних мереж, незалежно від форми власності, забезпечують оператори ГРМ (відомі також як облгази). Для цього оператори ГРМ організовують та забезпечують роботу аварійно-диспетчерської служби 104, ремонти та модернізацію газопроводів, встановлення та повірку лічильників газу. Оператор ГРМ несе відповідальність за стабільну роботу закріпленої газової мережі. Регулярні перевірки його діяльності проводить Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг — державний регулятор.

Чому за доставку газу мають сплачувати ті, хто платив за труби або має котел на твердому паливі?

Для того, щоб кожний споживач міг постійно отримати послугу з газопостачання, необхідно щоб був постійний тиск в газових мережах, щоб працювали ремонтні бригади, а також здійснювати належне обслуговування газових мереж.

Як можна змінити постачальника газу?

На сьогодні є два варіанти як це зробити: або йти до центру обслуговування клієнтів нового постачальника, або подати заявку онлайн на сайті газової компанії.

Якщо розглядати цей процес детальніше, тоді:

Крок 1: Вам необхідно обрати нового постачальника.

Тоді подати заяву-приєднання встановленого зразка до нового постачальника із завчасно підготовленим пакетом документів, серед яких:

документи, якими визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення);
документ, що посвідчує особу споживача (паспорт), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);

Постачальник також має право попросити й інші документи, перелік яких повинен розмістити в себе на сайті (наприклад, це може бути останній рахунок за розподіл або постачання газу, тощо).

Заяв про від’єднання від попереднього надавача послуг не потрібно – договір про постачання газу зі старим постачальником розривається автоматично з моменту укладання договору із новим контрагентом.

Крок 2: Очікувати повідомлення від нового постачальника про дату, з якої здійснюватиметься постачання природного газу. Новий постачальник має право відмовити споживачеві у підписанні договору за наявності боргів перед старим постачальником. Процедура розгляду заяви може тривати максимум
21 день. Новий постачальник має право мовчазної відмови, тож пам’ятаємо: якщо відповіді протягом трьох тижнів немає, вважається, що зміна постачальника не відбулася, а подана заява-приєднання анулюється.

Крок 3: Отримати остаточний рахунок від попереднього постачальника протягом шести тижнів. Розрахуватись із попереднім постачальником упродовж десяти днів з моменту отримання рахунку. Якщо ж ви не погоджуєтеся із таким рахунком, тоді слід звернутися до суду.

Перед тим, як обрати нового постачальника газу, рекомендуємо перевірити, чи компанія має право на постачання газу. Це можна зробити, зайшовши на сайт Національної комісії, що здійснює державне регулювання у галузі енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), потім вибрати розділ «Ліцензування - Ліцензійний реєстр НКРЕКП» та у розділі «статус ліцензії» перевірити її чинність.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора