Сколівська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Про перерахунок пенсій з 1 жовтня 2017 року в рамках пенсійної реформи

Дата: 25.10.2017 14:50
Кількість переглядів: 10582

Про перерахунок пенсій з 1 жовтня 2017 року в рамках пенсійної реформи У жовтні цього року пенсіонери одержать підвищений розмір пенсії. Це відбувається у зв’язку з ухваленням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі — Закон № 2148). Перерахунок пенсій проведено з кількох аспектів, а саме: - із зміною показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсій (осучаснення пенсій); - використанням нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; - переглядом відсотків зменшення розміру пенсій за достроковий вихід на пенсію жінок у 55-річному віці; - виплати пенсій працюючим пенсіонерам незалежно від факту роботи. Кого стосується осучаснення пенсій

З 1 жовтня 2017 р. перераховано:

 - пенсії, призначені до 1 жовтня п. р. При цьому перерахунок проведено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показ­ник за 2014, 2015 і 2016 р. (3764,40 грн), та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Це стосується пенсіонерів, які одержують пенсії за нормами Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-ІХ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», (далі — Закон № 1058), та військовослужбовців строкової служби — інвалідів унаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби, в тому числі тих, які одержують пенсію за нормами Закону України від 09.04.92 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі — Закон № 2262), оскільки заробіток для обчислення таких пенсій визначається відповідно до ст. 40 Закону № 1058.

Не слід очікувати, що пенсії всіх пенсіонерів зростуть однаково, збільшення розміру пенсії у зв’язку з осучасненням заробітку в кожного пенсіонера своє, оскільки враховуються показники коефіцієнта заробітку та тривалість страхового стажу кожного пенсіонера (індивідуальні показники особи).

  

Перерахунок пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії в разі втрати годувальника із зазначених причин

Пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії в разі втрати годувальника із зазначених причин до жовтня 2017 р. обчислювалися за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення». І розмір таких пенсій з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги, яка встановлювалася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265, становив 1312 грн (крім інвалідів- шахтарів, розмір пенсії яких становив 3936 грн (1312 грн х 3; де 1312 грн — прожитковий мінімум для непрацездатних осіб), а членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в разі втрати годувальника становив 2624 грн).

Законом № 2148 передбачено проведення перерахунку та призначення в подальшому пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії в разі втрати годувальника із зазначених причин.

Такі пенсії з 1 жовтня 2017 р. перераховуються за нормами Закону №1058 за наявності страхового стажу, потрібного для призначення пенсії (тривалість потрібного страхового стажу визначена ст. 32 Закону № 1058). Перерахунок проводиться з урахуванням документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, які є на час перерахунку в пенсійній справі та » відповідають вимогам законодавства, що було чинним раніше. Крім того, одержувачі пенсій можуть подати додаткові документи, які впливають на розмір пенсії (зокрема про стаж);

Для перерахунку пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання та пенсії в разі втрати годувальника із зазначених причин ураховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера — заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим ч. 1 ст. 40 цього Закону.

При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсі визначається із застосуванням показника середньої заро­бітної плати (доходу) за 2014—2016 рр. і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Переведення з пенсій, призначених за спеціальними законами, на пенсію за Законом № 1058

Пенсіонерам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких розрахований за матеріалами пенсійних справ за нормами Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014—2016 рр. та величини оцінки одного року страхового стажу — 1%. буде більший, проводиться автоматичне (без їхнього звернення) переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом № 1058.

При цьому такі пенсіонери у будь-який час зможуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення їх на пенсію за спеціальним законом із встановленням розміру пенсії, одержуваної до переведення на Закон № 1058. Повернутися на пенсії за спеціальним законом вони матимуть змогу з першого числа місяця, наступного за тим, у якому надійшла від них відповідна заява.

Повернення відсотків за достроковий вихід на пенсію жінок

До 1 січня 2015 р. пунктом 7-2 Прикінцевих положень Закону № 1058 право дострокового виходу на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу — не менш як 30 років та за умови звільнення з роботи. У такому разі розмір їхньої пенсії, обчислений відповідно до ст. 27, з урахуванням ст. 28 цього Закону, зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

Передбачалося, що зменшення розміру пенсії за віком застосовується впродовж усього періоду одержання пенсії незалежно від її виду (крім випадків, коли жінка відмовлялася від одержання дострокової пенсії та продовжувала працювати).

Законом № 2148 таку норму змінено і передбачено, що зменшення розміру пенсії за віком застосовується до досягнення віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону, та впродовж періоду, який дорівнює кількості повних та неповних місяців дострокового виходу на пенсію після досягнення жінкою віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону. Після завершення такого періоду розмір пенсії переглядається без застосування зниження пенсії з дня, наступного за днем завершення цього періоду.

Наприклад, жінці, яка народилася 1 серпня 1958 р. та мала 30 років страхового стажу, з серпня 2013 р. призначили дострокову пенсію за досягнення 55-річного віку. Пенсійний вік, установлений ст. 26 Закону № 1058 для жінок, які народилися в період з 1 квітня до 30 вересня 1958 р., —57 років. Тобто жінка вийшла на пенсію на два роки раніше, внаслідок чого розмір її пенсії було зменшено на 12%. Вона досягла 57-річного віку 1 серпня 2015 р. і до 30 вересня 2017 р. одержувала зменшений розмір пенсії. Цей період становить два роки два місяці. Ураховуючи зміни в Законі, з 1 жовтня 2017 р. розмір її пенсії переглядається без застосування зниження пенсії за достроковий вихід на пенсію.

Перерахунок з урахуванням нового прожиткового мінімуму

Статтею 28 Закону № 1058 установлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків — 35, а в жінок — 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 — жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком. При цьому наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

При цьому пунктом 4-1 Прикінцевих положень Закону № 1058 збережено встановлення мінімального розміру пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж за наявності в чоловіків — 25, а в жінок — 20 років страхового стажу. Це стосується тих осіб, пенсії котрим призначено до 1 жовтня 2011 р., які після цієї дати не перераховувалися з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років (чоловіки) та 7 років шість місяців (жінки) за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80% заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Крім того, в названу статтю Закону №1058 унесено зміни, які передбачають установлення з 1 січня 2018 р. для осіб, які досягли віку 65 років, за наявності в чоловіків 35 років, а в жінок — 30 років страхового стажу мінімального розміру пенсії за віком у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. визначеного законом.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж 35 років у чоловіків і 30 років у жінок, мінімальний розмір пенсії за віком установлюється в розмірі пропорційно до наявного страхового стажу виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Перерахунок пенсій з жовтня п. р. провадиться з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» на 1 грудня 2017 р. (1373 грн). та збільшеного на 79 грн.

Такий прожитковий мінімум застосовується для перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, установлених законодавством.

Якшо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до Закону № 2148, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Зменшувати розмір пенсій неприпустимо.

Для пенсій, які буде призначено після 1 січня 2018 р., мінімальний розмір пенсії за віком за наявності страхового стажу — 35 років у чоловіків і 30 років у жінок, установлений у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачуватиметься після досягнення особою віку 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначено державну соціальну допомогу на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

При цьому встановлено, що зазначений мінімальний розмір пенсії за віком застосовується тільки для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із Законом № 1058.

Крім того, для визначення мінімального розміру пенсії за віком та збільшення мінімальної пенсії за віком, передбачених абзацами першим і другим ч. 1, ч. 2 і 3 цієї статті, до страхового стажу не зараховується період, за який проведено одноразову сплату єдиного внеску відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Мінімальна пенсійна виплата

Пенсії та державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених зако­нодавством, крім пенсії за особливі заслуги перед Україною), перераховані з 1 жовтня 2017 р. відповідно до Закону № 2148, а також ті, що призначатимуться після цієї дати, визначаються в розмірі, не меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 р. Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (1373 грн). а в разі збільшення після 1 грудня 2017 р. прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, — не меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначений законом.

Призначення пенсій у 2017—2018 роках

Згідно із Законом № 2148 змінено норми ст. 26 Закону № 1058 і визначені умови призначення пенсії за віком. Так, відповідно до ч. 1 цієї статті передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу — не менш як 15 років до 31 грудня 2017 р.

Починаючи з 1 січня 2018 р. право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності такого стажу:

з 1 січня до 31 грудня 2018 р. — не менш як 25 років;

з 1 січня до 31 грудня 2019 р. — не менш як 26 років;

з 1 січня до 31 грудня 2020 р. — не менш як 27 років;

з 1 січня до 31 грудня 2021 р. — не менш як 28 років;

з 1 січня до 31 грудня 2022 р. — не менш як 29 років;

з 1 січня до 31 грудня 2023 р. — не менш як 30 років;

з 1 січня до 31 грудня 2024 р. — не менш як 31 рік;

з 1 січня до 31 грудня 2025 р. — не менш як 32 роки;

з 1 січня до 31 грудня 2026 р. — не менш як 33 роки;

з 1 січня до 31 грудня 2027 р. — не менш як 34 роки;

починаючи з 1 січня 2028 р. — не менш як 35 років.

До досягнення віку, визначеного абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 р. народження і старші після досягнення ними такого віку:

55 років — які народилися до 30 вересня 1956 р. включно;

55 років шести місяців — які народилися з 1 жовтня 1956 до 31 березня 1957 р.;

56 років — які народилися з 1 квітня до 30 вересня 1957 р.;

56 років шести місяців — які народилися з і жовтня 1957 до 31 березня 1958 р.;

57 років — які народилися з 1 квітня до 30 вересня 1958 р.;

57 років шести місяців — які народилися з 1 жовтня 1957 до 31 березня 1959 р.;

58 років — які народилися з 1 квітня до 30 вересня 1959 р.:

58 років шести місяців — які народилися з 1 жовтня 1959 року до 31 березня 1960 р.;

59 років — які народилися з 1 квітня до 30 вересня 1960 р.;

59 років шести місяців — які народилися з 1 жовтня 1960 до 31 березня 1961 р.;

60 років — які народилися з 1 квітня до 31 грудня 1961 р.

Частиною 2 ст. 26 визначено, що в разі відсутності починаючи з 1 січня 2018 р. страхового стажу, передбаченого ч. 1 цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 років мають особи за наявності такого стажу:

до 31 грудня 2018 р. — від 15 до 25 років;

з 1 січня до 31 грудня 2019 р. — від 16 до 26 років;

з 1 січня до 31 грудня 2020 р. — від 17 до 27 років;          

з 1 січня до 31 грудня 2021 р. — від 18 до 28 років;

з 1 січня до 31 грудня 2022 р. — від 19 до 29 років;

з 1 січня до 31 грудня 2023 р. — від 20 до 30 років;

з 1 січня до 31 грудня 2024 р. — від 21 до 31 року;

з 1 січня до 31 грудня 2025 р. — від 22 до 32 років;

з 1 січня до 31 грудня 2026 р. — від 23 до 33 років;

з 1 січня до 31 грудня 2027 р. — від 24 до 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 р. — від 25 до 35 років.

Частиною 3 ст. 26 визначено, що в разі відсутності починаючи з 1 січня 2019 р. страхового стажу, передбаченого ч. 1 і 2 цієї статті, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності такого страхового стажу:

з 1 січня до 31 грудня 2019 р. — від 15 до 16 років;

з 1 січня до 31 грудня 2020 р. — від 15 до 17 років;

з 1 січня до 31 грудня 2021 р. — від 15 до 18 років;

з 1 січня до 31 грудня 2022 р. — від 15 до 19 років;

з 1 січня до 31 грудня 2023 р. — від 15 до 20 років;

з 1 січня до 31 грудня 2024 р. — від 15 до 21 року;

з 1 січня до 31 грудня 2025 р. — від 15 до 22 років;

з 1 січня до 31 грудня 2026 р. — від 15 до 23 років;

з 1 січня до 31 грудня 2027 р. — від 15 до 24 років;

починаючи з 1 січня 2028 р. — від 15 до 25 років.

Крім того, ч. 4 ст. 26 зазначено, що в разі відсутності починаючи з 1 січня 2018 р. потрібного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого ч. 1—3 цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного ч. 1—3 цієї статті, на дату досягнення відповідного віку.

Наявність страхового стажу, передбаченого ч. 1—3 цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Новацією є те, що починаючи з 1 січня 2028 р. за наявності 40 і більше календарних років страхового стажу пенсія за віком призначається незалежно від віку. Це передбачено ч. 5 ст. 26 Закону № 1058.

Державна соціальна допомога непрацюючій особі; яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату

Згідно з пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2148 у період з 1 січня 2018 до 31 грудня 2020 р. особам, які досягли віку, визначеного ч. 1 ст. 26 Закону № 1058, та не набули страхового стажу, передбаченого нормами цієї статті, за наявності в них не менш як 15 років страхового стажу призначатиметься тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі — тимчасова допомога).

Тимчасова допомога призначатиметься органами соціального захисту населення і виплачуватиметься до досягнення осо­бами віку, з якого вони набувають права на призначення пенсії.

Тимчасова допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, буде призначатися з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Індексація та перерахунок у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати

Статтею 42 Закону № 1058 (зі змінами) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку буде проводитися перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення  показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та

 який ураховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку буде збільшуватися на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року, в якому буде проводитися збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передуватимуть року, який є попереднім щодо року, в якому буде проводитися збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не має перевищувати 100% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, затри календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення будуть визначатися в межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

Новації в порядку проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам

Частиною 4 ст. 2 Закону № 1058 було встановлено порядок проведення перерахунку пенсій, якщо особа після призначення (перерахунку) пенсій продовжує працювати. Кожні два роки пенсіонери зверталися до територіальних управлінь з відповідною заявою.

Законом № 2148 в установлений порядок внесено зміну, якою передбачено, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять пе­рерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в яко­му проводиться перерахунок, набули права на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим—третім цієї частини, на більш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного Фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує Формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Страховий стаж, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, обчислюється не раніше від дня, наступного за днем, до якого обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Нагадаємо, що такий перерахунок не провадиться пенсіонерам, які одержують пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058.

Чи змінився порядок обчислення страхового стажу у зв’язку зі змінами, які відбулися; чи будуть ураховуватися періоди роботи, навчання, догляду за дитиною до трьох років, які за чинним раніше законодавством зараховувалися до стажу, в тому числі який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років

Порядок визначення страхового стажу та періоди, з яких складається страховий стаж, наведено ст. 24 Закону № 1058. Як і до ухвалення Закону № 2148, так і після страховий стаж починаючи з січня 2004 р. обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку — на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що було чинним до набрання чинності цим Законом.

При цьому періоди трудової діяльності та інші періоди, що зараховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 1 січня 2004 р., зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним раніше (на підставі трудової книжки, диплома про навчання, військового квитка тощо). До того ж застосовуються і норми законодавства щодо пільгового обчислення стажу, наприклад, ст. 60 Закону № 1788 передбачає подвійне обчислення стажу за роботу в деяких медичних закладах та відділеннях (психіатричних, інфекційних, реанімаційних тощо).

Водночас пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений чинним раніше законодавством, за період з 1 січня 2004 р. застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або в разі втрати годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення особою віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону. та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 цього Закону.

Період, упродовж якого особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, одержувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, також включається до страхового стажу.

Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах.

Якшо за період з 1 липня 2000 до 31 грудня 2016 р. у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, потрібні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону. страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та сплачені суми страхових внесків.

При цьому згідно з п. З розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 (зі змінами, внесеними Законом № 2148) зарахування періодів служби до страхового стажу осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, за період з 1 січня 2004 до 31 грудня 2006 р. проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Упродовж п’яти років з дня набрання чинності Зако­ном України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються (в разі їхньої відсутності) персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 до 31 грудня 2016 р., потрібні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, шо сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови проведення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний мі­сяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо такої доплати не було проведено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою:

ТП = Св : В.

де ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св — сума фактично сплачених страхових внесків з урахуванням суми страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати за відповідний місяць;

В — мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

Страховий стаж ураховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посаді показників. затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право «а пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Пунктом 3¹ розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 (зі змінами, внесеними Законом № 2148 — норма набуває чинності з 1 січня 2018 р.) передбачено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно зі ст. 26 цього Закону включаються періоди:

 - ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:

з 1 січня 1998 до 30ервня 2000 р. включно, що підтверджується довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;

з 1 липня 2000 до 31 грудня 2017 р. включно за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);

проходження військової служби до 31 грудня 2017 р. включно;

перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 до 30 червня 2013 р. включно (після 1 липня 2013 р. період перебування в таких відпустках зараховується до страхового стажу, в тому числі і для визначення розміру пенсії, за даними системи персоніфікованого обліку, оскільки саме з цієї дати вони є застрахованими особами);

перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 р. до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зміни в порядку обчислення коефіцієнта страхового стажу

Формула розрахунку коефіцієнта страхового стажу наведена ст. 25 Закону № 1058:

 

Кс = См х Вс .

       100% х 12

де Кс — коефіцієнт страхового стажу;

См — сума місяців страхового стажу;

Вс — визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

У зв’язку з ухваленням Закону № 2148 сама формула не змінена, водночас змінено вартість одного року страхового стажу з 1.35 до 1%.

При цьому, як раніше, коефіцієнт страхового стажу визначається із заокругленням до п’яти знаків після коми та не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу за Списком № 1 та підземної роботи — 0,85.

Слід зауважити, що з 1 жовтня до 31 грудня 2017 р. для призначення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014,2015 і 2016 р. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу — 1,35% (див. п. 4.4 розділуXV«Прикінцеві положення» Закону № 1058).

З 1 січня до 31 грудня 2018 р. для призначення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній по­казник за 2016 і 2017 р. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу — 1 %.

Крім того, передбачено: якщо за однаковими показниками індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 р., обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 р., розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України ухвалює рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для призначення пенсій з 1 січня до 31 грудня 2018 р., таким чином, щоб пенсії, призначені в цей період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня до 31 грудня 2017 р.

Збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні,

який застосовується для обчислення пенсій

Пунктом 4.5 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 визначено, що збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене ч. 2 ст. 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 р.

У 2019—2020 рр. показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Право на призначення пільгових пенсій за роботу

в шкідливих виробництвах збережено

Зміни щодо умов призначення пенсій за віком на пільгових умовах не відбулися. Як і раніше, на пільгову пенсію будуть виходити:

- особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, таза результатами атестації робочих місць;

- чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;

- жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів та екскаваторів;

- жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;

- робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, за списком виробництв і професій, затвердж­ним у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятьох і більше дітей, — незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайняті в технологічному процесі важких і шкідливих виробництв;

- працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, — за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Крім того, окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 10 років до досягнення віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Є особливість у праві на пенсію за віком на пільгових умовах жінок, зайнятих упродовж повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну.

Пунктом 2³ розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 передбачено: якщо на день набрання чинності Законом № 2148 вони мають стаж роботи, потрібний для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «е» ст. 13 Закону № 1788 (не менш як 20 років), то виходитимуть на пенсію після досягнення віку від 50 до 55 років залежно віддати народження (див. абзаци три-тринадцять п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону № 1788).

Умови призначення таких пенсій визначено ст. 114 розділу XIV¹ «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону № 1058 (зі змінами). Розміри пенсій за віком на пільгових умовах визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону № 1058.

Чи будуть призначатися пенсії за вислугу років

Право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та в порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пенсія за вислугу років призначається та виплачується в разі звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію.

Щодо інших професій, то п. 2¹ розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 їм збережено право на пенсію за вислугу років за умови, якщо такі особи на день набрання чинності Законом № 2148 мають вислугу років та стаж, потрібний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений ст. 52, 54 і 55 Закону № 1788. Їм пенсія за вислугу років буде призначатися за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом № 1788 (наприклад, педагогам та медикам — за досягнення пенсійного віку (або незалежно від віку за умови, якщо вони на 1 квітня 2015 р. мають — 25 років чи на 31 грудня 2015 р. — 25 років шість місяців спеціального стажу) та звільнення з роботи за спеціальністю, яка дає право на пенсію за вислугу років).

Розмір пенсії за вислугу років буде визначатися відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону № 1058.

При цьому в частині визначення права будуть застосовуватися положення Закону № 1788 (у тому числі ст. 60).

Збережено право виходу на дострокову пенсію за віком

Статтею 115 розділу XIV¹ «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» визначено право та умови призначення пенсій окремим категоріям громадян:

1. Право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

1) особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики — після досягнення чоловіками 45 років, жінками — 40 років та за наявності страхового стажу — не менш як 20 років у чоловіків і не менш як 15 років у жінок;

2) особи з інвалідністю по зору І групи — сліпі та особи з інвалідністю з дитинства і групи — після досягнення чоловіками 50 років, жінками — 40 років та за наявності страхового стажу — не менш як 15 років у чоловіків і не менш як 10 років у жінок;

3) жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, — після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу — не менш як 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо п’ятьох або більше дітей чи дитину з інвалідністю виховує батько, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу — не менш як 20 років;

4) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов’язків військової служби.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора