Сколівська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Коли при звільненні два тижні відпрацьовувати непотрібно?!

Дата: 23.08.2018 14:32
Кількість переглядів: 788

Фото без описуУ рамках проекту «Я маю право»  надасть консультацію Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги:    Кодексом законів про працю України (за текстом - КЗпП) визначені підстави для звільнення/припинення трудового договору, які містяться у статті 36 КЗпП. За кількістю таких, налічується 9. Серед розповсюджених на практиці, можна виділити наступні: - угода сторін; - ініціатива працівника; - ініціатива роботодавця.

         Загальноприйнято, що при наявному бажанні працівника звільнитись - він подає роботодавцю заяву "за власним бажанням" і відпрацьовує 2 тижні. Але альтернативою для обох сторін (при "розумному" діалогу з роботодавцем) - є звільнення за угодою сторін.

         Законодавством передбачені випадки, за яких роботодавець зобов’язаний звільнити працівника у строк, про який він просить. У даному випадку йдеться про скорочення двотижневого строку і звільнення в загальному порядку. За таких випадках - строк попередження про звільнення скорочується на розсуд працівника навіть до дня.

         Нижче наведемо саме ті випадки, про які йшлася мова абзацом вище та які перелічені у статті 38 КЗпП:

- переїзд на нове місце проживання;

- переведення одного із подружжя на роботу в іншу місцевість;

- неможливість проживання в цій місцевості, підтверджена медичним висновком;

- вагітність;

- догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку чи дитиною-інвалідом;

- догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом І групи;

- вихід на пенсію;

- прийняття на роботу за конкурсом;

- невиконання роботодавцем законодавства про працю чи умов колективного або трудового договору, інші поважні причини.

         Об'єднує всі ці ознаки одне - неможливість працівника далі продовжувати роботу.

         Якщо ситуація при звільненні не підпадає під жодний з перелічених випадків - сторони трудових відносин мають право домовитися про будь-який строк звільнення після подання працівником заяви в межах двотижневого строку. Якщо між роботодавцем та робітником досягнуте взаєморозуміння та згода, то працівника можна звільнити навіть у день подання ним заяви про звільнення.

         Одночасно із зазначеним абзацом раніше - роботодавець НЕ має права звільняти працівника до закінчення двотижневого строку після подання заяви про звільнення, в разі, якщо працівник про це НЕ просив, протягом цього строку робітник має право відізвати раніше подану заяву.

         У випадку, за якого робітник не попередивши залишив роботу (не попередив письмово роботодавця про звільнення за власним бажанням, залишив роботу до закінчення встановленого двотижневого строку попередження) - роботодавець має право звільнити такого "не добропорядного" робітника за прогул, як то передбачено пунктом 4 статті 40 КЗпП із занесенням відповідного запису до трудової книжки.

         Отримати консультацію для захисту своїх прав та інтересів громадяни можуть, звернувшись до Стрийського місцевого центру з надання безоплатної воринної правової допомоги:  м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а.  А наразі нагадуємо, що з 2016 року діють 7 бюро правової допомоги – відділи цього центру. Фахівці бюро приймають за адресами:

м. Борислав, вул. Адама Міцкевича, 64;

м. Дрогобич, вул. Лесі Українки, 70;

 м. Жидачів, вул. Маркіяна Шашкевича, 28;

м. Миколаїв, вул. Чайковського, 18;  

м. Новий Розділ, вул. Чорновола, 12;  

м. Сколе, вул. Чайківського, 6;

м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62;

Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора