Президент: Ініціатива закріплення євроатлантичного курсу в Конституції є наміром попрощатися з Москвою та меседжем західним партнерам, що Україна скористається відкритими дверима
Президент Петро Порошенко під час виступу на 15-й щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES) наголосив, що ініціатива закріпити європейські та євроатлантичні прагнення в Конституції є сигналом суспільству про твердість зазначених планів, наміром попрощатися з Москвою та меседжем західним партнерам, що Україна скористається відкритими дверима.
Глава держави зауважив, що цьогорічний саміт Україна-НАТО підтвердив євроатлантичну перспективу. «Й ініціатива зафіксувати курс на НАТО в Конституції — це не лише сигнал суспільству про твердість намірів, це не лише намір зайвий раз помахати рукою Москві: «до свиданья, наш ласковый миша, возвращайся в свой сказочный лес!». Це меседж і нашим західним партнерам: «Раз ви неодноразово вже нам сказали, що двері відкриті… Ми обов’язково через них зайдемо. І ми обов’язково повернемося у велику родину європейських народів», — наголосив він. Президент окремо відзначив, що на закритому засіданні саміту абсолютно всі керівники країн Альянсу твердо наголосили, що двері НАТО для України відкриті.
Глава держави підкреслив, що не лише Україні потрібні Євросоюз та НАТО. «І ми необхідні їм. Не тільки НАТО дасть нам дієві гарантії нашої безпеки, але й ми з нашою новою армією, яку більшість з вас мала можливість бачити декілька тижнів тому на військовому параді, присвяченому 27-річниці нашої незалежності, істотно зміцнимо східний натівський фланг. І до Альянсу, хочу окремо наголосити, ми прямуємо не з порожніми руками… Ми де-факто пропонуємо цьому оборонному блоку одну із найсильніших армій на континенті. І головне, у нас є унікальний досвід як захищатися і, я відкину дипломатію, як бити російського агресора», — зазначив Президент.
Глава держави підкреслив, що Україна – це величезний потенціал людської сили й віри. «Україна є єврооптимістичною країною з унікальною вірою в Європу. Щодо Євросоюзу, то хочу наголосити, що довершеним і завершеним цей грандіозний історичний проект може стати лише з Україною. Чому? Тому що, дорогі мої, ніякий не Урал, а наш північно-східний кордон і є кордоном сучасної європейської цивілізації. Український кордон — не Урал», — сказав він.
Президент звернув увагу на нещодавні події в Росії, коли поліція лупцювала дітей по всій країні, лідер парламентської фракції бив мітингарів, погрожуючи кожного на мітингу запроторити за ґрати на три роки, а керівник найбільшого силового відомства погрожував зробити «соковиту відбивну» з одного із лідерів опозиції.
«Глибинні політико-культурні відмінності — це теж причина, чому нам треба остаточно розмежуватися з імперією, вийти зі сфери російського впливу. В цьому історичному процесі ми відстаємо від наших сусідів. Ми ще не повною мірою і не у всіх сферах покінчили зі своїм постколоніальним статусом. Остаточною перемогою у цій боротьбі стане наш вступ до Євросоюзу та НАТО», — зазначив Глава держави. Він додав, що не є романтиком і чітко розуміє, що було б великою помилкою зараз називати дату її виконання і досягнення.
«Війна та спротив сил старого внесли часові корективи в цю нашу стратегію, але не вплинули і не вплинуть на її зміст. Напевно, за останні роки влада зробила чимало тактичних прорахунків. І за це на мені особисто лежить частина відповідальності. Але я точно знаю, що ми нічим не схибили й не погрішили у питаннях стратегії. Стратегія — правильна і безальтернативна. І зробити нам всім разом треба набагато більше, ніж зроблено», — наголосив Президент.