Сколівська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Тренінг «Децентралізація. Про успішне село і селян, що заробляють»

Дата: 04.04.2017 13:51
Кількість переглядів: 1040

Фото без описуВ суботу, 01 квітня, в приміщенні  Труханівської сільської ради проведено  тренінг «Децентралізація. Про  успішне село і селян, що заробляють» в рамках проекту «Сільська освітня новація – надійна європейська інтеграція».

Тема децентралізації для більшості учасників заходу була новою. Вже на початку заняття очікування присутніх показали, що є потреба спільноти села обговорити велику кількість проблем і запитів, пов'язаних з децентралізацією,  так як вона а) по різному інтерпретується громадянами села, б) викликає конфлікти та непорозуміння, в) здаються жителям села «нереальною» за теперішніх умов.

Саме на подолання всіх перелічених перешкод був і спрямований тренінг, мета якого – обговорення перспектив і можливостей децентралізації в Труханові  в контексті євроінтеграції та пошуку оптимальних шляхів вирішення актуальних проблем села.

Фото без описуУчасники (представники сільської ради, педагоги, місцеві підприємці, активні громадяни села) були зацікавлені темою, адже більшість із них ніколи не були залучені до подібних навчань, і щиро зізналась у своїй некомпетентності в темах «децентралізація» і «євроінтеграція». Атмосферу на початку заходу можна назвати сумішшю обережності і надії.

Програма тренінгу містила три блоки, в першому було визначення ситуації ресурсів, навичок і досвіду сільської громади. Подано принципи та аспекти європейської інтеграції.

Виступ тренера Ярослави Сорокопуд на початку занурив учасників у зміст теми «Децентралізація на селі», а також показав перспективи реалізації цієї реформи саме для Труханова. Враховуючи ситуацію в селі, основний акцент тренера було зосереджено на ключових принципах сталого розвитку сільської громади. Кожний принцип розглянуто з точки зору місцевих особливостей.

Фото без описуРозглянуто і перспективно зорієнтовано наступні ключові принципи:

  1.Сталий розвиток і самозабезпечення сільської громади.

2.Повна участь за формою децентралізації.

 3.Запит на євроінтеграцію в економічному полі сільських громад (кооперація, приватне підприємництво, сільський зелений туризм і т.д.»

 4.Роль навчання та інформаційного забезпечення  сільської громади.

5.Прибуток і харчування родини.

6.Захист навколишнього середовища.

7.Піклування про ближнього. Роль рівних прав і можливостей чоловіків і жінок в сільській родині і громаді.

8.Духовність. Ключові принципи проведені в інтерактивній формі.

Бурхливим, емоційно насиченим і навіть суперечливим був етап презентацій малих груп результатів обговорень. Деякі теми у робочих групах не викликали цікавості – а деякі буквально «вибухнули» під час презентації. Особливо гостре обговорення у загальному колі викликала проблематика підтримки місцевого бізнесу. Були визначені три актуальні напрямки для успішного розвитку села. Перший — це збір і заготівля чорниці лісової, грибів, малини реманентної.  Практично всі мешканці села систематично займаються заготівлею ягід, але продають її за низькою ціною закупівельним представникам. Наявність в Сколівському районі організованого пункту збору ягід, з встановленням камер охолодження і камер заморожування, значно б підвищила ціну природного товару. Учасникам було рекомендовано звернутись до державної програми підтримки.

Наступним пунктом йшлося про заготівлю та первинну переробку молока. В селі громада утримує 956 корів, що дає можливість селянам споживати якісне молоко, та проводити первинну переробку на сири, які місцеві сировари самостійно виготовляють за різними рецептами (12 видів!), і лише окремі реалізують її на ринках м. Стрий, м. Сколе. При організації в селі пункту збору молока, наявності холодильника та мілко-сканера, мінімального технічного обладнання під сироваріння, дало б нагоду виготовляти якісну продукцію і тим самим підвищити ціну на молоко. Тренером Ярославою Сорокопуд рекомендовано мешканцям Труханова ознайомитись з проектом Сокодеві  ЛАДС (Одеська область) «Розвиток молочного бізнесу в Україні», для отримання консультацій та ймовірної підтримки на створення прогресивних інноваційних родинних ферм, формування пункту збору молока, використання лабораторії для аналізу молока. При прийнятті рішення по створенні сироварні  можна звернутись з бізнес-планом до Державної програми підтримки Львівської ОДА.

І, що найголовніше,— мальовниче карпатське село Труханів має всі можливості для розвитку зеленого туризму. Воно розміщене в цікавій рекреаційній лісовій високогірній зоні. Поряд (1,5 км від центру села) є урочище «Скелі Довбуша» та за 10 км знаходиться Державний історико-культурний заповідник «Тустань». У селі розвиваються народні промисли (вишивка, столярство). В рамках Програми центру зайнятості започаткований проект вирощування календули. Цей напрямок може зацікавити і туристів, і фармацевтів, і звичайних споживачів. То ж з цією метою труханівцям рекомендовано навести контакти з туристичними агенціями, запропонувати цікаві туристичні маршрути з місцевими провідниками. Наприклад — відвідування поля (1 га) при цвітінні календули, збір туристами квітів, фотографування, відвідування Скель Довбуша, етно-музичний супровід, з частуванням настійки ягідної та труханівських сирів. В селі немає досвіду в облаштуванні сільських зелених садиб, тому потрібно провести навчальний стаді-тур для отримання успішних результатів стосовно розвитку сільського туризму. Враховуючи те, що в селі працює громадська організація, необхідно провести для її членів тренінг з фандрейзингу, враховуючи, що відсутній досвід залучення коштів через міжнародні гранти і проекти.

Позитивно була сприйнята учасниками тренінгу ідея керівника проекту Мирослави Багрінець проведення обласного фестивалю сиру –  «Труханіський сир».

В ході обговорень були наведені приклади успішних сіл, які заробляють на себе і для своїх родин. Серед таких — Нижнє Селище, Хустського р-ну, Закарпатської обл., с.Спас, Коломийського р-ну, Івано-Франківської, обл., екоферма «Зелений гай».

Завдяки проведенню заходу  вдалося:

  • ближче познайомити учасників з реформою децентралізації, доступними жителям села вже сьогодні кроками на шляху до її успішного втілення
  • спрямувати увагу місцевої влади і громадськості на конструктивні та ефективні шляхи розвитку села в контексті підвищення його привабливості для потенційних інвесторів,
  • проявити та відверто проговорити у конструктивному діалозі «гострі питання» та проблеми, що їх громада усвідомлює як критичні
  • надати імпульс і орієнтири громаді Труханова на можливість успішно інтегруватись в процеси реформ

Труханівці проявилися як активні громадяни, які готові навчатись і потребують досвіду та навичок в питаннях успішного впровадження європейських реформ.  Тому  варто подовжувати роботу по підтримці та навчанню місцевих активістів, представників ОМС у сфері децентралізації, планування стратегій розвитку села.

Завдяки вдалому складу учасників, високому професіоналізму тренера, хорошій організаційній підтримці заходу зі сторони сільської ради – захід відбувся найкращим чином.

Довідково:   Інформаційно-роз´яснювальна зустріч була підготовлена за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid) в межах проекту «Просування реформ в регіони» Інституту економічних досліджень  та політичних консультацій і Європейської правди за інформаційної підтримки Департаменту внутрішньої і інформаційної політики ЛОДА. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу.

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора