Зміни в призначенні пенсій за особливі заслуги перед Україною

Дата: 16.04.2018 11:14

Відповідно до Закону № 2148 внесено зміни до Закону № 1767, якими визначено орган, що встановлює пенсію за особливі заслуги перед Україною та строк, в який така пенсія призначається. Починаючи з 11.10.2017 р. пенсії за особливі заслуги встановлюються територіальним органом Пенсійного фонду України. Раніше (до 11.10.2017 р.) особам, зазначеним у пунктах 2, 6 — 8 ст. 1 Закону № 1767, пенсії встановлювались органом виконавчої влади у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською міською державними адміністраціями.  Для призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною особі за наявності в неї права на таку пенсію слід звернутись до територіального управління Пенсійного фонду України з заявою та  документами, які підтверджують особливі заслуги.

Територіальний орган Пенсійного фонду України розглядає заяву про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги та в 10-денний строк з дня її подання з усіма необхідними документами приймає рішення про встановлення (перерахунок) або відмову у встановленні (перерахунку) пенсії за особливі заслуги.

Звертаємо увагу, що пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у ст. 1 Закону № 1767, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років.

Пенсія за особливі заслуги встановлюється:

• з дня звернення за встановленням пенсії;
  • з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права.

Днем звернення за встановленням такої пенсії вважається день прийому відповідної заяви з усіма необхідними документами. Якщо така заява надсилається поштою і  до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Водночас, якщо до заяви додано не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

Слід зазначити, що розраховувати на встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною можуть громадяни України, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення в галузі науки, освіти, охорони здоров’я, фізичної культури і  спорту тощо на встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Пенсія за особливі заслуги встановлюється:

• героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, Героям Радянського Союзу, Героям Соціалістичної Праці, особам, нагородженим орденом Леніна, орденом Слави трьох ступенів, орденом Трудової Слави трьох ступенів, чотирма і більше медалями «За відвагу», чотирма і більше орденами України та колишнього Союзу РСР, повним кавалерам ордена «За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР», особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «народний»;
  • ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова незалежно від часу нагородження;
  • видатним спортсменам — переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи;
  • космонавтам, які здійснили політ у космос, членам льотно-випробувальних екіпажів літаків;
  • народним депутатам України, депутатам колишніх Союзу РСР та Української РСР, членам Кабінету Міністрів України та Уряду колишньої Української РСР;
  • особам, відзначеним почесним званням України, колишніх Союзу РСР та Української РСР «заслужений», державними преміями України, колишніх Союзу РСР та Української РСР, нагородженим одним з орденів України або колишнього Союзу РСР, Почесною грамотою Президії Верховної Ради Української РСР або Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР, а також особам, яким до 01.1.92 р. було встановлено персональні пенсії союзного чи республіканського значення;
  • депутатам чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР;
  • матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо в разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку.

Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із Законом № 1767. Розмір пенсії за особливі заслуги встановлюється залежно від заслуг особи від 20 до 40 % прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2018 р. — це 1 373 грн).

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.