Делегація суспільно-культурного товариства “Надсяння” вшанувала воїнів УГА у Польщі
Днями делегація Львівського регіонального суспільно-культурного товариства “Надсяння” вшанувала пам’ять воїнів армій УНР та УГА, які поховані на українському військовому кладовищі міста Ланьцут Республіки Польща. Представники Львівського регіонального суспільно-культурного товариства "Надсяння", районних осередків "Надсяння" та "Лемківщина" Самбірщини відвідали військове кладовище воїнів армії УНР та УГА.
Учасники заходу взяли участь у громадському віче, поклали квіти, заспівали стрілецьких пісень та виконали Державний Гімн України.
У межах поїздки делегація також відвідала музей міста Ланьцут, де ознайомилась із зразками стародавньої української ікони, що експонується в одному із виставкових залів музею.
Довідково:
Відомо, що упродовж 1918-1921 років у польському Ланьцуті розміщувався один із таборів для утримання військовополонених та інтернованих солдатів зі складу Української Галицької Армії та Армії Української Народної Республіки.
Умови перебування в таборі Ланьцута були вкрай важкими. Українців розмістили в колишніх двірських стайнях, добудованих бараках, у будинку домініканського монастиря. Кілька разів було зафіксовано епідемію інфекційних хворіб, зокрема тифу, дизентерії і холери. В окремі дні помирали по декілька десятків осіб.
У грудні 1919 року померло 56 осіб, у січні 1920 року – 139 осіб, у лютому 1920 року – близько 100 осіб. Усього – понад 500 українських солдатів.
До слова, серед померлих у ті дні зареєстрували також єдину жінку – 20-річну Тамару Павліковську родом із Умані. На початках померлих захоронювали поруч, біля бараків. Згодом їх ексгумовано і перепоховано на міському цвинтарі Ланцута.
Ще у ті роки місце поховання було облаштовано як окремий військовий цвинтар воїнів українських армій УНР та УГА. Невдовзі, у 1921 році, там повстав меморіал за проектом скульптора Олекси Харківа.