Сколівська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Результати вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій у Львівській області у 2016 році

Дата: 19.01.2017 10:00
Кількість переглядів: 829

Фото без описуУпродовж 2016 року діяльність відділення Національної служби посередництва і примирення в Львівській області (далі – відділення НСПП) була спрямована на виконання завдань, визначених Законами України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", "Про соціальний діалог в Україні" та нормативно-правовими актами НСПП. Відділенням НСПП здійснювались заходи, спрямовані на:

- забезпечення правового супроводу примирних процедур, здійснення посередництва у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів);

- прогнозування та запобігання виникнення колективних трудових спорів (конфліктів);

- сприяння поліпшенню стану соціально-трудових відносин у трудових колективах підприємств, установ, організацій області;

- підвищення рівня правових знань сторін соціально-трудових відносин;

- сприяння забезпеченню здійснення соціального діалогу, проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності профспілок та організацій роботодавців.

 Неухильне виконання відділенням НСПП зазначених заходів сприяло вирішенню вимог найманих працівників, зменшенню соціальної напруги, усуненню чинників дестабілізації, врегулюванню конфліктів правовим шляхом з метою реалізації конституційних прав та гарантій найманих працівників, забезпечення соціальної стабільності в регіоні.

З метою виконання своїх завдань та функцій відділення НСПП взаємодіє з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, профспілками, організаціями роботодавців, правоохоронними та контролюючими органами, представниками Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, керівниками та профактивом підприємств, установ, організацій області, громадськими організаціями.

Заборгованість із заробітної плати та порушення термінів виплати поточної заробітної плати, як і в попередні роки, залишається однією з основних, найбільш поширених причин виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) та протестної активності найманих працівників. У значній кількості колективних трудових спорів (конфліктів) найманими працівниками були також висунуті вимоги щодо збереження існуючих соціально-економічних умов праці та робочих місць, виплати доплат та надбавок, укладення та виконання колективних договорів, угод, забезпечення виконання законодавства про охорону праці.

Відділення НСПП упродовж 2016 року сприяло вирішенню 22 колективних трудових спорів (конфліктів) (з них 18 – на виробничому рівні, 4 – на територіальному рівні), безпосередніми учасниками яких стали 11047 найманих працівників                      49 підприємств, установ, організацій області.

Окрім того, у зазначеному періоді відділення НСПП здійснювало заходи по запобіганню виникнення колективних трудових спорів по 12 конфліктних ситуаціях       (з них 11 – на виробничому рівні, 1 – на територіальному рівні), учасниками яких були 15982 наймані працівники 19 суб'єктів господарювання.

У результаті вирішення колективних трудових спорів, конфліктних ситуацій погашено заборгованість з виплати заробітної плати на суму 118,6 млн. грн. або 87,1% від загальної суми боргу (136,1 млн. грн.), що стала основною причиною виникнення спорів та конфліктних ситуацій.

Найбільш складними у розгляді були колективні трудові спори (конфлікти) у ДП "Львіввугілля", закладах освіти м. Нового Роздолу, ПАТ "Миколаївцемент", ПАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат", закладах охорони здоров'я міст Дрогобича та Стебника, Дрогобицькому професійному політехнічному ліцеї, ЛКП "Львівелектротранс", розгляд яких здійснювався з залученням органів влади, профспілок, контролюючих органів. Розгляд 6-ти офіційно зареєстрованих у листопаді-грудні 2016р. колективних трудових спорів у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької не розпочато через умисне порушення керівництвом театру законодавства про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).

Усього в 2016 році за сприяння та координації відділення НСПП було проведено 115 примирних процедур, спрямованих на вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) та запобігання їх виникнення, у т.ч. 13 засідань примирних комісій та            102 узгоджувальні зустрічі.

Відділення НСПП відповідно до повноважень, визначених чинним законодавством, проводить моніторинг акцій соціального протесту, пов'язаних з ускладненням стану соціально-трудових відносин та сприяє зменшенню соціальної напруги між сторонами конфліктів, пошуку конструктивних, взаємоприйнятних рішень при проведенні таких акцій протесту для розв'язання соціально-економічних суперечностей між найманими працівниками та роботодавцями.

Упродовж 2016 року найманими працівниками проведено 28акцій соціального протесту, пов'язаних з ускладненням стану соціально-трудових відносин, з яких у 5 акціях соціального протесту або 53,6% від їх загальної кількості найманими працівниками висувались вимоги щодо погашення боргу з заробітної плати та своєчасної виплати поточної заробітної плати.

Відділенням НСПП здійснюються також заходи щодо забезпечення реалізації Закону України "Про соціальний діалог в Україні", відповідно до якого на НСПП покладено функції щодо проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності (підтвердження репрезентативності) сторін соціального діалогу.

Серед основних принципів, відповідно до яких здійснюється соціальний діалог, Законом України "Про соціальний діалог в Україні" визначено принцип репрезентативності і правоможності сторін та їх представників. Тому, згідно статті  4 зазначеного Закону для участі у колективних переговорах з укладення колективних договорів і угод, тристоронніх або двосторонніх органах соціального діалогу та у міжнародних заходах склад суб'єктів профспілкової сторони та сторони роботодавців на національному, галузевому та територіальному рівнях визначається за критеріями репрезентативності.

Відповідно до рішень відділення НСПП визнано такими, що відповідають критеріям репрезентативності (підтвердили репрезентативність) на територіальному рівні для участі у колективних переговорах з укладення територіальних угод та для делегування представників до відповідних органів соціального діалогу 20 суб'єктів сторін профспілок та організацій роботодавців Львівської області. Реєстр репрезентативних суб’єктів сторін профспілок та організацій роботодавців розміщено на сайті відділення НСПП.

Інформація про діяльність НСПП та відділення НСПП в Львівській області систематично висвітлюється в Бюлетені НСПП (передплатний індекс – 23877), на офіційному сайті НСПП (www.nspp.gov.ua) та на сайті відділення НСПП в Львівській області (www.nspp-lviv.at.ua).

                       Жук О. В., завідувач інформаційно-консультаційним

                       центром НСПП у Сколівському районі, начальник

                        відділу з питань праці, охорони праці та соціально-

                         трудових відносин Управління соціального захисту

                         населення Сколівської райдержадміністрації


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора