Сколівська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Програма соціально-економічного та культурного розвитку на 2020 рік

Програму соціально-економічного та культурного розвитку Сколівського району на 2020 рік (надалі – Програма) розроблено відділом житлово-комунального господарства, інфраструктури, енергетики та захисту довкілля районної державної адміністрації спільно з управліннями, відділами райдержадміністрації з урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування.

Законодавчою основою для розроблення Програми є Закон України  «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України» та постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 року № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету» зі змінами.

Програму розроблено з урахуванням завдань і положень:

- Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2020 року, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 385;

- Стратегії розвитку Львівської області на період до 2020 року, затвердженої рішенням обласної ради від 01 березня 2016 року № 146.

- Стратегії розвитку Сколівського району на період до 2020 року (з перспективою до 2025 року);

Програма визначає цілі та пріоритети соціально-економічного розвитку на 2020 рік, заходи та завдання для розвитку галузі (сфери діяльності), які відповідають основним стратегічним напрямам розвитку і заходам районних цільових програм.

В сучасних умовах першочергового значення набуває необхідність забезпечення соціальних стандартів, реалізація заходів з енергозбереження та пошук позабюджетних джерел економічного зростання регіону. Виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Сколівського району на 2020 рік повинно забезпечити активізацію економічної діяльності, сприяти підвищенню рівня життя населення завдяки розв’язанню існуючих проблем, використанню внутрішніх і зовнішніх можливостей району та його територій.

1. РОЗВИТОК РЕАЛЬНОГО СЕКТОРА ЕКОНОМІКИ

1.1.ПРОМИСЛОВІСТЬ

Промисловими підприємствами нашого району за  2019 рік реалізовано продукції на загальну суму 563,0 млн грн, що в порівнянні з відповідним періодом минулого року становить 84,6 %  (2018 р. – 665,8 млн грн).

В загальному обсязі реалізованої промислової продукції області районний обсяг промислової продукції становить 0,5%.

В обсязі реалізованої  промислової продукції:

1) 97,8 % -  займає продукція переробної промисловості, а саме:

  •  68,9 % - виробництво харчових продуктів, напоїв (ТзОВ «Євро Вік»),
  •  17,3 % - оброблення деревини та виробництво виробів з дерева (ДП "Славське ЛГ", ДП "Сколівське ЛГ"),
  •  9,8 % - ремонт та монтаж машин і устаткування (ТзОВ «Спецтехсервіс», ТзОВ «Кранова компанія СТС» ),
  •  1,8 % - легка промисловість (ТзОВ «Італія Джинс Груп» ).
  1.  1,6 % -  виробництво та розподілення теплової енергії  (КП "Сколетеплоенерго"),
  2.  0,6% -  водопостачання;  каналізація, поводження з відходами ( КП "Сколе ВКГ" ).

Обсяг реалізованої промислової продукції на 1 особу склав 11,9 тис.грн.( в області – 41,6 тис.грн.)

Завдання на 2020 рік:

  • збільшення обсягів виробництва, розвиток галузей переробної промисловості за рахунок проведення модернізації, технічного переоснащення.

1.2.ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО

В районі здійснюють свою діяльність шість лісогосподарських підприємств (ДП „Сколівське лісове господарство”, ДП „Славське лісове господарство”, Сколівське ДП ЛГП „Галсільліс”, Славський ДП ЛГП „Галсільліс”, Сколівський військовий лісгосп та НПП „Сколівські Бескиди”).

Дані господарства здійснюють свою діяльність на загальній площі 113,5 тис.га, з якої вкрито лісом 98,9 тис.га. Лісові господарства району мають 5,4 млн.м.куб деревини, яку можна зрубати та яка всихає.

У 2019 році посадку лісових культур було здійснено на площі 275 га, що на 68,6 га менше ніж в 2019 р.

За 2019 рік лісогосподарськими підприємствами району було заготовлено:

  • Ліквідна деревина – 173,6 тис.м.куб.

         в т.ч. ділова – 93,2 тис.м.куб.,  дрова – 80,4 тис.м.куб.

З них:

  • Від рубок головного користування – 55,4 тис.м.куб.
  • Від рубок пов'язаних з ведення лісового господарства – 101,7 тис.м.куб.

Якщо порівняти із 2018 роком,  в районі за 2019 рік було зрубано ліквідної деревини на 68,9 тис.м.куб. менше.

Лісогосподарськими підприємствами за 2019 рік було реалізовано деревини на суму 177,5 млн грн, з них на експорт 53,6 млн грн, що становить 30,2 % від всієї реалізації.

Суб’єктам господарювання району реалізовано 38,6 тис. м.куб. лісосировини, а для потреб жителів району – 2,48 тис.м.куб. 

Завдання на 2020 рік:

- збільшення площі посадки лісових культур

-своєчасна розробка пошкоджених та всихаючих смерекових насаджень та сухостійної деревини.

1.3.ТУРИЗМ

Основним напрямком туристичної діяльності, що розвивався в нашому районі починаючи з 60-х років минулого століття є гірськолижна інфраструктура, яка зараз налічує: 5  підвісних пасажирських канатних доріг, 29  бугельних  витягів, 30  гірськолижних  трас, різної складності.

На території Сколівського району знаходяться 92 діючі відпочинкові заклади (готелі, бази відпочинку, мотелі, кемпінги, пансіонати) із загальною кількістю 3300 місць. 40 % з них відповідають сучасним вимогам готельного господарства, решта потребують модернізації та реконструкції.

Середня завантаженість відпочинкових закладів складає 30-35%. Протягом року район відвідують 190-220 тис. туристів. Посезонно найбільша відвідуваність відпочинкових закладів спостерігається у зимовий період, близько 55 %, літо-30%, але за останні два роки ситуація значно вирівнялася, у 2019 році складала 48% зима 39% літо.

Потрібно відмітити, що загальна кількість садиб, які потенційно можуть займатися сільським зеленим туризмом по Сколівському районі близько 500 господарств, але в зв’язку з відсутністю постійного попиту на даний вид послуг та небажання легалізовуватись більшість з них офіційно не зареєстровані, що значною мірою негативно впливає на формування місцевих бюджетів.

         На території району функціонують ряд туристичних маршрутів різної тематики, зокрема: пішохідні, кінні, екологічні, велосипедні. Надзвичайно цікавими є історико-етнографічні об’єкти району. В 2019 році нових шляхів в користування не введено, але відновлено пішохідно-велосипедний шлях №505 с.Козьова-с.Тухля із відгалуженням на г. Маківка, пішохідний маршрут на г. Лопату та ділянку транзитного велосипедного шляху №12 «Франковими шляхами».

В останні роки значно розширився асортимент надання додаткових послуг в туристичній сфері, зокрема: прокат різноманітного туристичного спорядження, створення додаткових та впорядкування діючих зон відпочинку, функціонує 2 альпінпарки, в більшості відпочинкових комплексах є дитячі ігрові майданчики, збудовано багато невеликих басейнів на території готелів та агроосель, діє боулінг клуб, пейнтбол-майданчики, є можливість порибалити.

З метою промоції туристично-рекреаційного потенціалу району та збільшення кількості туристів, Сколівщина в поточному році прийняла участь  у Міжнародній туристичній виставці-салоні UITТ в м. Київ 27-29 березня, виставці «ТурЕКСПО» 30 жовтня – 1 листопада 2019 р. в м. Львів також проведено Форум до Всесвітнього дня туризму 27 вересня 2019 р. на гірськолижному комплексі «Плай».

Завдання на 2020 рік:

-залучення інвестицій в гірськолижний сектор туристичної діяльності та створення умов для безпечного експлуатування канатних доріг та витягів;

-розробка нових рекреаційних зон  та реалізація інфраструктурних інвестиційних проектів;

-забезпечення організаційних заходів та технічних вимог до безпеки туристів на відпочинкових комплексах, гірськолижних трасах та туристичних маршрутах району.

1.4.СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

           Весь обсяг сільськогосподарської продукції в районі виробляють 10734 особистих селянських господарств (населення ) та 2 сільськогосподарські підприємства: товариство з обмеженою відповідальністю «Агрокомплекс «Карпати», фермерське господарство «Дуброва».

          В 2019 році продовжено задіювання у сільськогосподарське виробництво раніше не використовуваних земель.

Фермерське господарство «Дуброва» Стрийського району в 2018 році заключило договори на оренду 183,0 га пайових земель по Нижньосиньовидненській сільській раді, посіяли 180 га сої.

 Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрокомплекс «Карпати» заключило договори оренди земельних часток (паїв) на території Верхньосиньовидненської і Корчинської сільських рад на площі 303,0 га, посіяли 203,0 га олійних культур, 75 га озимої пшениці та 21 га кукурудзи.

           Робота по заключенню договорів оренди земельних часток (паїв) даними підприємствами продовжується.

          Фермерське господарство «Петлаки» заключило договір оренди 200,5 га земельних часток (паїв) по Орівській сільській раді, але в цьому році їх не задіяли.

        В 2019 році органами місцевого самоврядування прийнято від  громадян документи  і нараховано дотацію за утримання молодняка ВРХ в сумі 3409,0 тис.грн.

Відповідно до районної програми підтримки розвитку тваринництва  виплачено 45,0 тис.грн.  41 громадянину (дотація за утримання 3-ох і більше корів).

Завдання на 2020 рік:

-збільшенням площ використання земель сільськогосподарського призначення.

1.5.СПОЖИВЧІ ТОВАРИ І ПОСЛУГИ

       Значну роль у формуванні загального економічного потенціалу району відіграє сфера торгівлі.

Обсяг роздрібного товарообороту офіційно зареєстрованих підприємств галузі, які здійснюють діяльність у сфері роздрібної торгівлі та ресторанного господарства у 2019 році склав 304,8 млн  грн, і за порівнянними цінами збільшився проти 2018 року на 5,7%. Частка району в загальнообласному обсязі роздрібного товарообороту становила 0,7%.

          Роздрібний товарооборот підприємств торгівлі та ресторанного господарства в середньому на одну особу складає 6471,3 грн (у 2018 році – 4515,5 грн) .

На території населених пунктів району відведено місця для розміщення торгівельних рядів та майданчиків для реалізації сільськогосподарської продукції та промислових товарів у села, визначені дні проведення виїзної торгівлі.

                Завдання на 2020 рік:

          - збільшити обсяги роздрібного товарообороту за рахунок розвитку торгової мережі та активізації діяльності гуртової торгівлі;

          - насичення споживчого ринку якісними та безпечними товарами і послугами.

1.6. КОМУНІКАЦІЙНА ІНФРАСТРУКТУРА

Електромережі

За  2019 рік Сколівський район електричних мереж ( РЕМ) силами підрядних організацій  та силами працівників провів капітальний ремонт  ліній електропередач та заміну 409 опор в смт.Славсько тав Верхнє Синьовидне, селах: Пшонець,  Н. Рожанка, Нагірне, Погар, Гребенів Труханів, Тернавка, Орів, Корчин Лавочне, Волосянка; встановив чотири розвантажувальні трансформаторні підстанції в с.Підродці, с.Орявчик, с.Урич, с.Верхнячка та провів капітальний ремонт 22 трансформаторних підстанцій.

На 2020 рік планується:

  • провести заміну 157 опор;
  • встановлення 3 трансформаторних підстанцій, зокрема:  с.Нижнє Синьовидне , с.Побук, с.Довжки.
  • провести капітальний ремонт 22 трансформаторних підстанцій .

Енергозбереження

Сколівський Ощадний банк та кредитна спілка «Вигода»  є кредитно-фінансовими установами, які заключили договір на співробітництво по Програмі енергозбереження для населення Сколівщини на 2017-2020 роки. По програмі видано 279 кредитів та здійснено відшкодування з районного бюджету на суму - 87,126 тис. грн. На 2020 рік програма продовжує діяти, передбачено 145,0 тис.грн на відшкодування відсотків по кредиту .

Вуличне освітлення

На території Сколівського району в 19 населених пунктах повністю або частково встановлено вуличне освітлення.

 В 2019 році в 3 населених пунктах проводилися роботи по будівництву та реконструкції вуличного освітлення , а саме:

  • Реконструкція вуличного освітлення в с. Труханів по вул. Л. Українки, С. Стрільців, Шевченка. (838,573 тис. грн – обласний бюджет, 240,0 тис.грн – спонсорські кошти);
  • Реконструкція вуличного освітлення з використанням інноваційних  енергоефективних заходів відновлювальних джерел енергії (Енергії сонця) в смт. Верхнє Синьовидне  по вул.І.Франка та вул.О. Кобилянської ( 924,046 тис.грн – обласний бюджет, 229,587 тис.грн – місцевий бюджет);
  • Реконструкція вуличного освітлення в с.Тернавка по вул.Шкільна ( 180,0 тис.грн - субвенція з державного бюджету на соціально-економічний розвиток).

На 2020 рік подано заявки на фінансування з обласного бюджету вуличного освітлення в с.Тухля, с.Тернавка, с.Лавочне.

Дороги

По території Сколівського району проходить 339,5 км доріг, які   обслуговувує філія «Сколівський райавтодор». В.т.ч. дороги територіального значення – 46,5 км, та дороги районного значення – 293 км.

По районі проходить 65 км міжнародної автотраси М-06 Київ-Чоп. Дана автотраса знаходиться на обслуговуванні ТзОВ «Технобудцентр».

Відповідно до розпорядження голови Львівської ОДА №5/0/5-18 від 02 січня 2018 року 315,5 км автомобільних доріг загального користування місцевого значення передані з балансу Служби автомобільних доріг у Львівській області до сфери управління Львівської обласної державної адміністрації на баланс департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку обласної державної адміністрації.

  За кошти експлуатаційного утримання та спонсорські кошти проведено ямковий ремонт на автодорогах:

-  Климець-Лавочне-Тухолька (від с.Климець до с.Жупани), Завадка-Орява (в межах с.Довжки, та підйом до с.Криве) проведено роботи по ліквідації пучин та просідань доріг, так як були ділянки повністю не проїзні.

  •   Східниця-В.Синьовидне – профілювання дороги та засипка промоїн і просідань щебенем, використано 27,6 м3 щебеневого матеріалу. Ремонт асфальтного покриття 158 м2.
  •  (Київ-Чоп) м.Сколе – очистка водостічного лотка, ямковий ремонт асфальтобетоном 281 м2.
  •   Орів-Н.Стинава – засипання промоїн і просідань щебенем, використано 140 м3  щебеню, (в тому числі 96 м3 щебень за спонсорські кошти), ліквідовано-2160 м2 ямковості.
  •   Завадка-Орява –в межах села Довжки засипання промоїн і просідань щебенем, використано103 м3 щебеню, (в тому числі 40 м3 за спонсорські кошти), ліквідовано-1216 м2 ямковості, в межах с.Орява проведено ремонт дороги 1.5 км. вивезено 320 м.куб щебеню.
  •   Н.Синьовидне-Кам’янка - засипання промоїн і просідань щебенем, використано 441 м3 щебеню, який сільська голова передала безплатно для виконання робіт по с.Труханів, ліквідовано ямковість – 6300 м2, та проведено профілювання біло гравійної ділянки дороги та с.Побук засипка промоїн і просідань щебенем, де використано 47 м3 щебеню, який передала сільський голова с.Труханів.
  •   Хітар-Тухля – засипання промоїн і просідань щебенем, використано 67,5 м3 щебеню та 38 м3 безплатно передали філії «Сколівський райавтодор» для ремонту даної дороги в межах с.Хітар, ліквідовано 1330 м2  ямковості.  
  •   Климець-Лавочне-Тухолька - засипання промоїн і просідань щебенем, використано 160 м3 щебеню, ліквідовано 3500 м2  ямковості від с.Климець до с.Жупани, також сільський голова с.Лавочне передав безплатно 451 м3 щебеню для ремонту даної дороги в межах с.Лавочне та ліквідовано 2300 м2 ямковості, проведено профілювання дороги 14 км, планування узбіч 18 км.
  •   Корчин-Дубина - засипання промоїн і просідань щебенем, використано 17,9 м3 щебеню, ліквідовано 240 м2  ямковості. В жовтні місяці розпочато роботи з поточного дрібного ремонту даної дороги, де передбачено з обласного бюджету 1,0 млн грн. На даний час проведено фрезерування покриття 666 м2, та проведено розпушування основи з додаванням щеня на площі 1954 м2.
  •   Завадка-Козьова – засипання промоїн і просідань щебенем, використано 77 м3 щебеню, ліквідовано 962 м2 ямковості, проведено вирубку чагарника на під’їздах до мостів та на крутих поворотах, для забезпечення видимості дороги. Проведено часткове відновлення к’ювету орієнтовно 1,4 км. Крім цього планується облаштування поверхневого шару покриття за кошти обласного бюджету на суму 2,5 млн грн.
  •   Урич-Тустань – засипання промоїн і просідань щебенем, використано 7,2 м3 щебеню, ліквідовано 90 м2 ямковості.
  •   Сопіт-Підгородці – засипання промоїн і просідань щебенем, використано 28,6 м3 щебеню, ліквідовано 1320 м2 ямковості.
  •   Решітка-Ялинкувате – засипання промоїн і просідань щебенем, використано 180 м3 щебеню, ліквідовано 1670 м2 ямковості, проведено профілювання 12 км дороги та планування 19 км узбіччя.
  •   Н.Синьовидне-Кам’янка (с.Побук) -  засипання промоїн і просідань щебенем, використано 49 м3 щебеню, ліквідовано 700м2 ямковості, щебень сільська голова с.Труханова безоплатно передала філії «Сколівький райавтодор» для ремонту даної дороги.
  •   Славське-Хащованя - засипання промоїн і просідань щебенем, використано 33,7 м3 щебеню, ліквідовано 350 м2 ямковості.
  •    В.Синьовидне-Дубина-Кам’янка – проведено засипку ям щебенем 85 м3, виділено за спонсорські кошти для проведення робіт по ремонту дороги.       
  • Ямельниця-Крушельниця – розпочато роботи з поточного дрібного ремонту за кошти обласного бюджету на суму 1,5 млн грн, на ці кошти передбачено ямковий ремонт 97 м2, та влаштування вирівнюючого шару 3675 м2
  • Святослав-Коростів - проведено ремонт 2 км дороги, вивезено 900 м.куб. гравію силами спонсорів та громади.

           До осінньо-зимового періоду  згідно плану за діяння основних засобів до осінньо-зимового періоду 1 піскорозкидач, 1 навантажувач, 1 автогрейдер та 1 трактор Т-150.. При виникненні надзвичайних ситуацій може бути залучено ще 2 одиниці трактори Т-150 та 1 піскорозкидач. Проблема є в тому, що на всі механізми немає механізаторів. На сьогодні у філії працює 4 водії, що є достатньо для за діяння до осінньо-зимового періоду, та лише 2 механізатори, що є замало. Є потреба в 3 механізаторах.

           На 2020 рік райдержадміністрацією подано пропозиції на фінансування ремонту доріг   за кошти обласного бюджету:

  • Завадка-Орява поточний ремонт 2,5 млн грн.
  • Н.Синьовидне – Кам’янка поточний ремонт 2,5 млн грн.
  • В.Синьовидне- Дубина- Кам’янка поточний ремонт 2,5 млн грн.

Екологія

 В 2019 році в Сколівському районі згідно фінансування з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (ОНПС) по 3  об’єктах проведені роботи  на загальну суму – 2,8 млн грн.  А саме:

  1. Руслорегулюючі та берегоукріплювальні роботи р. Магура на території Задільської сільської ради  (капітальний ремонт) – 1,395 млн грн.
  2. Руслорегулюючі та берегоукріплювальні роботи р. Завадка на території Завадківської сільської ради Сколівського району Львівської області (капітальний ремонт) –1,3 млн грн. 
  3. Підтримка майданської субпопуляції зубра європейського в Сколівських Бескидах 100 тис. грн. По всіх об'єктах  кошти освоєні.

        На 2020 рік від Сколівського району органами місцевого самоврядування та НПП «Сколівські Бескиди» та за участю райдержадміністрації подано 5  заявок на фінансування з обласного фонду ОНПС на суму -   69937,475 тис. грн, зокрема:

  1. Проведення заходів із захисту від підтоплення території та об’єктів в с.Підгородці Сколівського району, руслорегулювання та берегоукріплення (капітальний ремонт) – 4774,565 тис. грн.
  2. Реконструкція КОС в м.Сколе Львівської області – 42057,527 тис. грн.
  3. Будівництво берегоукріплення р.Опір по вул. Гайдамацька в м. Сколе Львівської області – 21515,823 тис. грн..
  4. Захист с. Тухля від шкідливої дії вод р.Опір та її приток на території Тухлянської сільської ради Сколівського району Львівської області (капітальний ремонт) – 1354,560 тис. грн.
  5. НПП «Сколівські Бескиди» - 1235 тис. грн.
  • Проведення капітального ремонту адмінприміщення Приполонинного лісництва та облаштування  еколого-просвітницького центру для пропаганди природоохоронних знань – 295 тис. грн.
  • Розширення приміщень  еколого-просвітницького центру на базі Бутивлянського лісництва для пропаганди природоохоронних знань - 250 тис. грн.
  • Створення біосистем очищення вигрібних ям (туалетів) в рекреаційній зоні «Водоспад на р. Кам’янка – 170 тис. грн.
  • Будівництво вольєра в Майданському лісництві для утримання доместикових особин зубра європейського – 400 тис. грн.
  • Підтримка майданської субпопуляції зубрів в Сколівських Бескидах – 120 тис. грн.

Вивіз твердих побутових відходів (ТПВ)

Органами місцевого самоврядування проведено конкурси та укладено угоди на вивезення ТПВ. Централізований вивіз ТПВ здійснюється із 35 сіл району (17 сільських рад). Господарським способом по окремих угодах вивозиться ТПВ із 21 села (14 сільських рад).

11 органами самоврядування укладено угоди із Стрийською міською радою на перешаровку сміття на Стрийському полігоні ТПВ та оплачені кошти за перешаровку сміття.

Завданням на 2020 рік є продовження  роз'яснювальної роботи з населенням щодо заключення угод на вивезення сміття.

1.7.ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Капітальне будівництво

В 2019 році в районі з усіх джерел фінансування використано 39,113 млн грн, за рахунок цих коштів виконані роботи, закуплено обладнання для 84 об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення.

Зокрема  за кошти ДФРР – 1 об’єкт, субвенція з державного бюджету – 41 об’єкти, кошти обласного бюджету - 14  об’єктів, мікпропроекти - 27 об’єкти.

В 2019 році роботи завершені на   70 об’єктах, 10 об’єктів є перехідними на 2020 рік.  

Державний Фонд Регіонального Розвитку (ДФРР)

Реконструкція з добудовою Верхньосиньовидненської загальноосвітньої школи I-III ступенів Сколівського району Львівської області смт. Верхнє Синьовидне  вул. Грушевського, №13

       На фінансування даного об’єкту в 2019 році передбачено 6 млн 800 тис. грн. З них: 6,5 млн - ДФРР, 300 тис. грн – кошти місцевого бюджету.

       Освоєно (оплачено згідно актів виконаних робіт) за виконані роботи –  6 млн 778 грн: зокрема: 278 тис. грн– з місцевого бюджету, ДФРР – 6,5 млн грн. Всі роботи згідно кошторисних призначень освоєні.

Субвенція з державного бюджету

             За кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій у 2019 році передбачено фінансування по 41 об'єкту, профінансовано роботи по 34 об’єктах, завершено роботи на 32 об’єктах. Інші 9 об’єктів є перехідними на 2020 рік. Загальна сума субвенції складає – 13 млн 553,028 тис. грн, профінансовано -  2 млн 25 тис. грн,  використано – 1 млн 962,609 тис. грн.

Об’єкти, що реалізовувались за кошти обласного бюджету

        За кошти обласного бюджету планувалося реалізовуватися  14 проектів, по всіх проектах роботи виконані та кошти освоєні. Передбачено з обласного бюджету – 7777,846 тис. грн, профінансовано – 7772,015 тис. грн. Оплачено –  7770,520 тис. грн.

Районний та місцеві бюджети органів місцевого самоврядування

Співфінансування з місцевих бюджетів проводились по 10 об’єктах, що фінансувались з усіх бюджетів на загальну суму – 3657,786 тис. грн.

Крім цього на території району проводилося будівництво 3 амбулаторій монопрактики сімейної медицини в селах Волосянка, Тухля та Тухолька. По даних амбулаторіях роботи виконані на 90%.

План на 2020 рік

Підготовлено 3 заявки на фінансування з Державного фонду регіонального розвитку на загальну суму 25 млн 500 тис. грн, а саме:

  1. Реконструкція з добудовою Верхньосиньовидненської загальноосвітньої школи I-III ступенів Сколівського району Львівської області смт. Верхнє Синьовидне  вул.Грушевського, №13 – 10 млн грн.
  2. Неповна середня школа на 150 учнів в с. Коростів Сколівського району Львівської області – 10 млн грн.
  3. Закупівля рентген апарату для КНП «Сколівська ЦРЛ» Сколівської районної ради – 6,5 млн грн.

      Також подано 7 заявок на фінансування з бюджету розвитку обласного  бюджету на загальну суму – 7 млн 685,5 тис. грн, зокрема:

  1.  Реконструкція з добудовою Верхньосиньовидненської загальноосвітньої школи I-III ступенів Сколівського району Львівської області смт Верхнє Синьовидне вул. Грушевського, №13 – 2 млн грн.
  2. Неповна середня школа на 150 учнів в с. Коростів Сколівського району Львівської області» (коригування проекту) – 2 млн грн.
  3. Реконструкція фонтану в парку Гределя на території Сколівської ЗЗСО I-III ст.  №3 – 500 тис. грн.
  4. Закупівля рентген апарату КНП «Сколівська ЦРЛ» Сколівської районної ради – 750 тис. грн.
  5. Реконструкція Задільської ЗЗСО I-II рівня – філії Завадківського ОГЗ ЗСО I-III ст. ( перекриття даху) – 1395,5 тис. грн.
  6. Реконструкція відділення анестезіології та інтенсивної терапії КНП «Сколівська ЦРЛ» Сколівської районної ради - 685 тис. грн. 
  7. Реконструкція приміщення Сколівського районного військового комісаріату (встановлення опалення) – 355 тис. грн.

Мікропроекти

За кошти обласного та місцевих бюджетів у 2019 році в районі реалізовувалося  27 мікропроектів.

Найбільше проектів подано за пріоритетним напрямом «Освітня галузь» - 12 шт., «Інші пріоритети» - 11 шт. , «Культура» - 5 шт. , «Медицина» - 1 шт. 

Загальна вартість реалізованих проектів становить 7,2 млн грн, у т.ч.

  • кошти обласного бюджету –3,6 млн грн,
  • кошти громад – 1,3 млн грн,
  • кошти місцевих рад – 0,6 тис. грн,
  • кошти районного бюджету складають – 1,7 млн грн.

Конкурс мікропроектів продовжує працювати і в 2020 році. Переможцями обласного конкурсу мікпроектів є 29 проектів, в тому числі по Славській ОТГ 5.

1.8.ПІДПРИЄМНИЦТВО

Підприємницька діяльність є основою економічного і соціального розвитку, саме розвиток підприємництва  створює умови для підвищення рівня зайнятості населення, наповнення місцевих бюджетів залучення  інвестицій. Головною метою розвитку підприємництва є поліпшення бізнес - клімату та реалізація повною мірою його потенціалу.

   З метою розвитку малого бізнесу, повноцінного використання його потенційних можливостей та перетворення на дієвий механізм розв'язання економічних і соціальних проблем, зміцнення економічної бази району розроблено Регіональну програму розвитку малого підприємництва у Сколівському районі на 2019-2020 роки.

В районі зареєстровано 1428 суб'єктів малого підприємництва, з них 146 юридичних осіб та 1282 фізичних осіб-підприємців.

Питома вага надходжень від суб’єктів підприємницької діяльності в Зведений бюджет району становить 12,0% (всього по області – 53,9 %).

Згідно моніторингу державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності за  2019 рік  зареєстровано 24 юридичні особи та 220 фізичних осіб-підприємців.

В районі функціонує Центр надання адміністративних послуг, яким надаються послуги державної міграційної служби, містобудування та архітектури, Держгеокадастру. У 2019 році ЦНАП прийнято 7693 звернень,  а саме:

  • відділу Державної реєстрації управління економічної політики Сколівської РДА –1293 послуг;
  • відділ Держгеокадастру у Сколівському  районі – 4448  послуг;
  • відділ містобудування та архітектури – 553 послуги;
  • Сколівський РВ ГУДМСУ у Львівській області – 1 послуга;
  • Сколівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області – 4 послуги.

До бюджету району від наданих палатних послуг ЦНАПом надійшло 271,7  тис.грн, в тому числі до районного -  157,8  тис.грн, до міського бюджету – 113,9 тис.грн. 

Жителям району  надано 4328 консультацій по всіх видах послуг.

Завдання на 2020 рік:

- виконання заходів «Регіональної програми розвитку малого підприємництва у Сколівському районі на 2019-2020 роки» з врахуванням стратегічних напрямків розвитку малого підприємництва;

- проведення системного моніторингу за станом розвитку підприємництва;

- сприяння отриманню малими підприємствами у виробниче користування незадіяних приміщень, обладнання, земельних ділянок;

-  забезпечення безумовної реалізації завдань державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності;

- забезпечення ресурсної та інформаційної підтримки малого підприємництва.

1.9. НАДХОДЖЕННЯ ДО БЮДЖЕТУ

За 2019 рік збір до Зведеного бюджету району склав 695,6  млн.грн., що становить  3,5% росту до відповідного періоду минулого року  (2018 р. – 672,3 млн грн).

До Державного бюджету збір  склав 410,8 млн грн, що становить  4,5% спаду  до відповідного періоду минулого року (2018 р. – 430,3 млн грн) .

До   загального фонду місцевих бюджетів  у  січні-грудні  2019 року  надійшло  122268,0  тис. грн  податків, зборів (обов’язкових платежів), що складає 101,8 відсотка до затверджених показників на рік  (+2214,2 тис.грн).   Порівняно з  аналогічним  періодом минулого року  поступлення доходів зросли   на  113,9 відсотка, або  14941,0  тис. гривень.  Ріст надходжень забезпечено по  податку з доходів фізичних осіб (+7320,2 тис.грн),  рентній платі за спецвикористання лісових ресурсів (+926,2 тис.грн), рентній   платі  за видобування нафти та природного газу  (+ 432,1 тис.грн), платі за землю  (+2094,1 тис.грн),  податку  на  нерухоме  майно  (+1169,9  тис.грн), єдиному податку  (+2808,8 тис.грн), акцизному  податку  з вироблених в Україні та ввезених на митну територію України підакцизних товарів (пальне)  (+532,3 тис.грн).

Разом з тим, проти аналогічного періоду минулого року,  на  288,5  тис.грн  зменшились  надходження за надання адміністративних послуг, 81,8 тис.грн  податку на прибуток  підприємств, 40,5 тис.грн – частина чистого прибутку комунальних підприємств, 120,7  тис.грн – інші надходження.

За січень - грудень  звітного  року до районного бюджету  надійшло  69196,9 тис.грн доходів загального фонду (без трансфертів),  що становить   99,8 % (- 118,5 тис.грн)  до затверджених показників на  рік.

Із  31  бюджету району не забезпечили   виконання запланованих обсягів    4  місцеві бюджети: районний – 99,8% (- 118,5 тис.грн), м.Сколе – 98,4%  (-303,1 тис.грн), смт В.Синьовидне – 91,4% (- 556,6 тис.грн)  та  с.Орява – 90,4%  (- 96,0 тис.грн).

Причинами невиконання  запланованих показників  в  січні – грудні   2019 року  є недопоступлення в запланованих обсягах:  

- Сколівській міській раді -  акцизного податку  з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (пальне) – 953,5 тис.грн;

          - Верхньосиньовидненській селищній раді  -  акцизного податку  з  ввезених на митну територію України підакцизних товарів (пальне) – 671,1 тис.грн, орендної плати за землю з юридичних осіб від ТзОВ „Альтеренерджігруп” в сумі 1620,0 тис.грн;

- Орявській  сільській раді недопоступило рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (крім рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (зменшення на територіях площ санітарних рубок деревини) на суму 104,0 тис.гривень.

Невиконання районного бюджету склалось за рахунок  зменшення надходження   податку на доходи фізичних осіб  в  січні-грудні 2019 року проти  минулого року  від лісогосподарських підприємств району, зокрема по:  ДП "Сколівський лісгосп"  на 1116,2 тис.грн, Сколівському військовому  лісгоспу –   511,5 тис.грн, Сколівському  ДП ЛГП "Галсільліс" – 213,0 тис. гривень.

Завдання 2020 рік:

- забезпечення своєчасності і повноти сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) до Державного та місцевих бюджетів;
 - скорочення наявного та недопущення зростання податкового боргу по платежах до бюджетів усіх рівнів;

- підвищення результативності бюджетних видатків і відповідальності розпорядників бюджетних коштів за досягнення визначених цілей, забезпечення економічної стабільності, збалансованості та стійкості бюджетної системи;

-  проведення засідань робочої групи з питань погашення податкового боргу та виконання мінімальних завдань, з метою мобілізації грошових надходжень до бюджетів усіх рівнів, скорочення заборгованості із сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, здійснення контролю за найбільшими підприємствами-недоїмниками та вжиття заходів щодо стягнення належних коштів до бюджету.

2.РОЗВИТОК СОЦІАЛЬНОЇ СФЕРИ

2.1.ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ

Соціально-економічний розвиток району залежить від розвитку ринку праці та створення умов для забезпечення ефективних робочих місць.

  Так, за рік в районі створено 251 нове робоче місце, в тому числі:

  • зареєстровані юридичні особи – 24;
  • зареєстровані фізичні особи-підприємці  – 220;
  • 5 безробітних працевлаштовано на нові робочі місця із здійсненням компенсації працедавцям єдиного внеску.

Відповідно за цей же період скасовано 9 юридичних осіб та 185 фізичних осіб-підприємців.

На обліку в районному центрі зайнятості перебуває 3328 осіб з числа незайнятих, з них 243 особи із статусом безробітного.   Охоплено професійним навчанням  185 осіб. До громадських та інших робіт тимчасового характеру залучено 163 особи. 5 безробітних осіб працевлаштовано на нові робочі місця із здійсненням компенсації працедавцям єдиного внеску. 12 безробітних осіб надано одноразові допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності.

Середня заробітна плата одного штатного працівника по району у ІІІ кварталі становила 10459 грн, що на 19,1% більше ніж минулого року. Рівень заробітної плати працівників району перевищував середній показник в області на 9,1%, або на 874 грн.

Станом на 1 січня 2020 року заборгованість із виплати заробітної плати становила 590,0 тис.грн. На район припало 0,4% від загальнообласного обсягу заборгованості з виплати заробітної плати.

З початку року  районною  робочою групою з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення проведено 45 засідань. З суб’єктами господарювання проводиться інформаційно-роз»яснювальна робота щодо дотримання норм та відповідальності за порушення трудового законодавства, декларування заробітної плати на рівні не нижче мінімальної, декларування акцизного податку . Як результат роботи районної робочої групи легалізовано 50 робочих місць.

Завдання на 2020 рік:

-легалізація робочих місць у всіх галузях;

-сприяння збереженню та створенню нових робочих місць, розвитку малого підприємництва та самостійні зайнятості населення;

-забезпечення професійного навчання безробітних та забезпечення роботодавців кваліфікованою робочою силою .

2.2.СОЦІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

В районі, як і в цілому в державі, в основу пріоритетів соціальної політики покладено вирішення проблем соціально-незахищених верств населення, малозабезпечених сімей, інвалідів, учасників АТО.

Станом на 01.01.2020 року виплачено державних соціальних допомог та компенсацій  на загальну суму 132,9 млн грн 5156 одержувачам.

Серед найбільш чисельних є державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. Цього виду допомог одержувачів є 3013 сімей,  їм виплачено 82,4 млн грн. 

Однією з найбільш поширених та масових за обсягом видів адресної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям - є житлові субсидії на відшкодування витрат на оплату житла, комунальних послуг, природного газу, електроенергії та придбання твердого палива і скрапленого газу.

З початку року призначено субсидії  2023 сім'ям на оплату житлово-комунальних послуг на суму 4,1 млн грн, на тверде паливо та скраплений газ 4,5 млн грн.

На відпочинок і оздоровлення було скеровано 58 дітей шкільного віку із числа дітей пільгових категорій, в тому числі 8 дітей учасників АТО.

5 учасників АТО були забезпечені санаротно-курортним лікуванням. З метою здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників АТО, 4 учасники були скеровані на навчання за професією водій категорії Б.

Завдання на 2020 рік:

-забезпечення своєчасного призначення та виплати всіх видів соціальної допомоги;

-охоплення житловими субсидіями малозабезпечених верств населення, проведення інформаційно-роз»яснювальної роботи  з цього питання .

2.3.РОБОТА З ДІТЬМИ

         Станом на 01.01.2020 року на первинному обліку служби у справах дітей перебуває 74 дитини-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

          На території району функціонує: 7 прийомних сімей (ПС), де влаштовано 13 дітей:

Протягом року статус дитини –сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування надано 12 дітям.

  З них  влаштовано:

- 9 дітей під опіку, піклування громадян;

- 3 дитини – дитячий будинок сімейного типу;

         5 дітей не забезпечені житлом, з них 1 дитина перебуває на квартирному обліку у Сколівській міській раді, 2 дітей в Тухлянській сільській раді, 2 дітей будуть поставлені на квартоблік з досягненням 16 річного віку.

 Завдання на 2020 рік:

  • з метою профілактики правопорушення та злочинності в учнівському середовищі проводити інформаційно-роз»яснювальну роботу серед учнівської молоді;
  • придбання житла дітям-сиротам, дітям, позбавлених батьківського піклування та особам із їх числа відповідно до «Програми забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа на 2019-2021 роки» .

3.ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛЮДСЬКОГО РОЗВИТКУ

3.1.ОСВІТА

Заклади загальної середньої освіти (ЗЗСО)

Відповідно до рішення XXХІV сесії Сколівської районної ради від 05.09.2019 року № 819 в районі функціонує  42 заклади загальної середньої освіти (ЗЗСО), в яких навчається - 4236 учнів, що на 47 учнів більше аналогічного періоду за минулий рік.

Середня  наповнюваність класів становить 13,15 уч./кл.  Індивідуальною формою навчання охоплено 181 учень, з них за станом здоров’я – 13.

ЗЗСО району обслуговують 15 шкільних автобусів (3 шкільні автобуси цього року було списано через відсутність комплектуючих та неможливістю подальшої експлуатації).

Найнижча чисельність учнів спостерігається серед ЗЗСО І-ІІІ рівнів – Головецька ЗОШ І-ІІІ ст.(65 учнів у 8 класах-комплектах), серед ЗЗСО І-ІІ рівнів – Гребенівська, Плав’я-Бринівська ЗОШ І-ІІ ст. (44 учні у5 класах-комплектах).

  Рішенням XXХІV сесії Сколівської районної ради від 05.09.2019 року №818 реорганізовано Ямельницьку ЗОШ І-ІІ ст. в ЗЗСО І рівня.

В 2019 році Сколівська академічна гімназія за результатами ЗНО з української мови та літератури має один з найкращих показників в області. Нещодавно заклад освіти був нагороджений головою Львівської ОДА цінними подарунками.

Заклади дошкільної освіти (ЗДО)

В районі працює 14 закладів дошкільної освіти, в яких виховується 622 дитини. Сформовано 35 груп.

Крім того в 5 НВК «ЗОШ – ДНЗ» працюють 28 груп, організованих при закладах загальної середньої освіти в яких виховуються 218 вихованців 5-річного віку. Всього охоплено дошкільним 34,0% від загальної чисельності дітей дошкільного віку. Низький відсоток охоплення дітей дошкільною освітою у сільській місцевості зумовлюється малою кількістю в них дошкільних установ. Тому середній відсоток охоплення дітей дошкільною освітою в районі значно нижчий від показників області.

З метою збільшення чисельності дітей охоплених дошкільною освітою в лютому 2019 року відновлено після реконструкції роботу ЗДО в с.Труханів на 2 групи та 53 дітомісця. В другому півріччі 2019 року керівництвом Труханівської сільської ради відкрито третю групу на 20 дітомісць.

          В суботу було відкрито ЗДО в с.Крушельниця на 1 змішану групу/15 місць.

          Заклади позашкільної освіти (ЗПО)

          В районі функціонує 2 ЗПО – Будинок дитячо-юнацької творчості відвідує 659 вихованців в 41 гуртку; Дитячо-юнацька спортивна школа, де займаються 270 вихованців у 3 секціях.

Мережа закладів позашкільної освіти збережена і нею охоплено позашкільним вихованням 929 вихованців. Крім цього гуртковою роботою в ЗЗСО району 1130 учнів.

          У 2019 році  Сколівська академічна гімназія отримала І загальнокомандне місце у відкритому Кубку Львівської області з спортивного туризму серед закладів позашкільної освіти. Три вихованці дитячо-юнацької спортивної школи отримали розряд кандидата у майстри спорту України, два вихованці входять до складу юнацької збірної команди України та один – до Національної збірної команди з гірськолижного спорту.

          Інклюзивна освіта

          У 2019 році  в загальноосвітніх закладах району навчається 53 учнів, які потребують корекції розумового та фізичного розвитку. З них 42 у інклюзивних класах, 11 на індивідуальній формі, інші залучені до інтегрованого навчання.

          Завдання на 2020 рік:

  • для забезпеченння підвезення учнів до навчальних закладів після проведення заходів з оптимізації шкільної мережі необхідно придбати ще 2 транспортні одиниці;
  • продовження будівництва Коростівської ЗОШ І-ІІ ст.;
  • продовження реконструкції Верхньорожанківської ЗОШ І-ІІ ст. ;
  • продовження реконструкції Верхньосиньовидненської ЗОШ І-ІІІ ст.;
  • реконструкцію з добудовою (спортивний зал)  Сколівської ЗОШ І-ІІІ ст.
  • забезпечення поточних та капітальних ремонтів шкільних автобусів для безперебійної роботи автотранспорту;

 

3.2.ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я

Медичну допомогу населенню району надають: Комунальне некомерційне підприємство «Сколівська центральна лікарня» на 145 ліжок, Комунальне некомерційне підприємство «Славська міська лікарня» на 15 ліжок, Комунальне некомерційне підприємство «Сколівська районна стоматологічна поліклініка», Комунальне некомерційне підприємство «Сколівський центр первинної медичної допомоги» у складі: 14 лікарських амбулаторій ЗП-СМ загальною потужністю 925 відвідувань в зміну, 30 ФАПів.  108 лікарів, 239 осіб середнього медичного  персоналу надають медичну допомогу населенню району.

Першочерговим завданням на 2019-2020 рік було перетворення лікарні, отримання ліцензії та реформування вторинної  ланки.

XXIX сесія VII скликання Сколівської районної ради вирішила (рішення № 709 від 20.12.2018 р.) припинити діяльність комунального закладу Сколівської районної ради «Сколівська центральна районна лікарня» шляхом перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Сколівська центральна районна лікарня» Сколівської районної ради Львівської області.

Станом на 01.01.2019 р. створено КНП «Сколівський центр первинної медичної допомоги».

Протягом 2019 року було проведено:

- реконструкцію системи водопостачання та водовідведення КНП «Сколівська ЦРЛ»,

- реконструкцію та ремонт приймального відділення та кабінетів фізіотерапевтичного та поліклінічного відділення;

- капітальні ремонти в лікарських амбулаторіях с.Жупани, с.Орів, с.Климець, с.Лавочне, с.Орява, с.Верхнє Синьовидне.

На даний час з лікарями первинної ланки підписано 23500 декларації.

Завдання на 2020 рік:

  • придбання санітарного автомобіля;
  • придбання колоноскопу, рентгендіагностичного обладнання;
  • реконструкція приміщень відділення анестезіології та інтенсивної терапії;
  • проведення поточних ремонтів відділень стаціонару;
  • відкриття відділення хронічного гемодіалізу на базі КЗ СРР «Сколівська ЦРЛ» за сприяння ДОЗ ЛОДА;
  • проведення капітальних ремонтів у лікарських амбулаторіях с.Труханів, с.Завадка, с.Орява;
  • закінчення будівництва лікарських амбулаторій в с.Тухля, с.Тухолька, с.Волосянка.

3.3.КУЛЬТУРА

Мережа закладів культури району налічує 50 народних домів,  52 бібліотеки, три дитячі музичні школи ( Сколівська школа мистецтв та Козівська дитяча музична школа, Славська школа мистецтв ) та історико – краєзнавчий музей «Сколівщина».

Протягом року було проведено 2423 заходи (концерти, конкурси, виставки, майстер – класи, кіно, флеш – моби);

Творчі колективи Сколівського району прийняли участь :

  • у фестивалі зимового фольклору «Нова радість стала»  у м. Трускавець (Народний фольклорний колектив «Витоки» Народного дому с. Сопіт);
  • у конкурсі дитячого хорового співу у м. Стрий (Дитячий хоровий колектив Сколівської школи мистецтв);
  • у фестивалі – конкурсі читців творів Т. Г. Шевченка м. Львів (Учасники гуртка художнього слова Народного дому с.Крушельниця);
  • у Всеукраїнському фестивалі вокально – хореографічного мистецтва «Чорноморські викрутаси» - Перше місце зайняв Народний танцювальний колектив «Водограй» Народного дому с.Гребенів;
  • у Всеукраїнському фестивалі – конкурсі «Українська пісня єднає нас» м. Маріуполь – зайняв друге місце Народний вокальний колектив «Елегія» РНД «Бескид» м.Сколе ;
  • у Всеукраїнському вокальному конкурсі «Червона рута» м. Київ – зайняв друге місце Гурт «Ретро – модерн Сколе» Сколівської школи мистецтв;
  • у заході «Європейські дні добросусідства» в с.Яворів Турківського району ( Народний фольк – гурт «Фіглярі» РНД «Бескид» м. Сколе) .

Творчі колективи району були представлені в рамках «ІІІ Етно – Фестивалю гостинності» у містах Яворів, Самбір.

Мистецькі школи району (Козівська дитяча музична школа  та Сколівська школа мистецтв ) взяли участь у обласному мистецькому фестивалі «Від школи до школи» у с. Братківці та с. Лисятичі Стрийського району, у м.Старий Самбір.

Було проведено концерти – вітання для військовослужбовців у військовій частині в с. Старичі Яворівського району (полігон) та у с. Тисовець. Взято участь в організації та проведенні мистецької частини ІІ Міжнародного фестивалю «Мисливська ватра» м. Сколе та фестивалю «Бойки празникують» м. Сколе.

У бібліотеках району відбулись 4 зустрічі з письменниками, де було презентовано 4 нові книги.

Історико-краєзнавчий музей  «Сколівщина» на сьогодні став одним із найбільш відвідуваних закладів району. Проведено 340 екскурсій, кількість відвідувачів - 4454, з них – 1642 дітей.

У 2019 році здобуто почесне звання «Народний» ще 4 колективами:

  1. Фольк – гурт «Фіглярі» РНД «Бескид» м. Сколе;
  2. Вокальний ансамбль «Елегія» РНД «Бескид» м. Сколе;
  3. Аматорський театральний колектив «Дзвін» Народного дому с. Козьова;
  4. Аматорський культурно-просвітницький колектив «Корифей» РНД «Бескид» м. Сколе.

Завдання на 2020 рік:

- забезпечення стабільної роботи та високого рівня аматорських художніх колективів, надання їм необхідної методичної і практичної допомоги;

- створення і розвиток умов для забезпечення населення, дітей, молоді до музичного, театрального мистецтва для естетичного виховання й національного відродження.

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора