У м.Сколе вшанували пам'ять Чайковських

Дата: 25.05.2017 16:05

Фото без описуСьогодні, 25 травня,  за ініціативи Сколівського науково-культурологічного товариства «Бойківщина»  та  сприяння  відділу освіти райдержадміністрації   відбулось  пам’ятне  віче приурочене 160-ій  річниці від дня народження Андрія Яковича Чайковського, видатного українського письменника, громадського діяча, доктора права, одного із організаторів легіону Українських Січових Стрільців, повітового комісара ЗУНР у Самборі. Урочистості  проходили біля  відділу освіти райдержадміністрації,  на стіні  приміщення якого   встановлено пам’ятну  дошку  з написом: «У цьому будинку в 1904-1906 роках  жив і працював український письменник Андрій Чайковський. Тут же Фото без описугостював у нього в 1904 році композитор Остап Нижанківський».

Участь в урочистостях взяли заступники голови райдержадміністрації, працівники відділу освіти райдержадміністрації,  директори  загальноосвітніх шкіл району,  правники,  бібліотекарі, вчителі,  учнівська молодь міста.

Розпочато пам’ятний захід поминальною панахидою, яку відслужили  настоятелі  місцевих церков о. Юрій Хамуляк та о. Володимир Мисів.

«Сиві Сколівські Бескиди пам'ятають славного князя Данила Галицького, мужнього месника Олексу Довбуша, велета нашої літератури Івана Франка, неподоланних ватажків стрілецького руху...   У місті Фото без описуСкольому у свій час жили і працювали видатні діячі української історії та культури, а саме: письменник Андрій Чайковський, оперна співачка Соломія Крушельницька, діяч ОУН Степан Охримович, президент ЗУНР Євген Петрушевич та багато інших.      Андрій Чайковський увійшов в українську літературу наприкінці ХІХ століття і працював на її ниві чотири десятиріччя. Його численні оповідання й повісті були високо оцінені Іваном Франком, Михайлом Коцюбинським, Осипом Маковеєм.       Багатогранною була громадська активність письменника. Разом із композитором Остапом Нижанківським він створив хор «Бережанський Боян», організував театральний гурток. Сам співав, декламував, грав на сцені, розгорнув активну громадську діяльність у різних товариствах. Андрій Чайковський збагатив українську літературу творами, в яких реалістично показав галицьку дійсність, створив картини побуту різних верств населення краю», - наголосила ведуча урочистого  заходу.

Опісля  відбулось пам’ятне віче   під час якого  про  життєвий шлях,  творчий та науковий доробок Андрія  та Миколи Чайковських доповіли  голова науково-культурологічного товариства «Бойківщина» Теодор Витвицький;  краєзнавець, член національної Спілки журналістів України  Ігор Чудійович; заслужений  юрист України, житель Сколього Ярослав Міхняк; директор Сколівської   ЦРБС Галина Дольна. Учениця 3 класу Сколівської академічної гімназії Аліна Горуцька переказала  присутнім  зміст повісті Андрія Чайковського «За сестрою».

Відтак учні Сколівської академічної гімназії  поклали  квіти до пам’ятної дошки, яку  встановлено з ініціативи історико-краєзнавчого товариства «Писана криниця».

Також під час урочистостей  діяла   тематична поличка творів Андрія Чайковського, представлена Сколівською централізованою районною  бібліотечною системою.