ПрофіГідівці на міжнародному фестивалі

Невпинна команда юних дослідників - учасників міжрегіонального інноваційного проекту з профорієнтації учнівської молодді «Профікемп» знову в центрі уваги. Цього разу, наші юні краєзнавці стали учасниками міжнародного фестивалю «Мисливська ватра». Захід був організований в ландшафтному парку баронів Гределів у м.Сколе. Палац баронів Гределів раніше вже був об’єктом дослідження юних профікемпівців. Учні вже вивчали історію створення палацу, його архітектуру, особливості дендропарку, що розташований на території, вивчали захоплення господарів маєтку. Одне з найвідоміших, це звичайно, мисливство. Учасники команди, вже навіть зможуть провести вам екскурсію об’єктом.

Важко було б не помітити на  фестивалі юних профікемпівців: яскраві образи  бойків та бойківчанок у автентичному,  стародавньому одязі привертали увагу чи не всіх відвідувачів фестивалю, а сюрпризи від команди вражали гостей. Мали профігідівці і свою локацію на фестивалі - це ніколи мобільний центр профорієнтації Державної служби зайнятості не був прикрашений такою кількістю вишиванок, та автентичних рушників рушників. Особлива увага була прикута до цікавої фото зони, котру підготували профікемпівці. Популяризували проект за допомогою яскравого банера, котрий знайомить ближче з командою зокрема, та Сколівщиною загалом. В іншому куточку, маленькі майстрині підготували неймовірної краси картини, а майстер клас з вишивки бісером, всі охочі могли побачити і на фестивалі.

Самі ж учасники були одягнені у старовинні вишивані строї своїх бабусь та дідусів! Однак юні дослідники не лише демонстрували шиття з бабусиних скринь, але і розповідали історію цих стародавніх костюмів, а була тут і вишиванка, котрій близько 100 років - сімейна реліквія, котру береже родина, і вишиванка, в котрій бабуся однієї з дівчат виходила заміж. Доповнював образ юних красунь, віночок з живих квітів. Наче лісові мавки, наші красуні, зачаровували красою всіх гостей. Однак, фестиваль - це ж співи і жваві танці, тому зрозуміло, що наші талановиті учасники вразили своїми музичними здібностями : «Десь по світу», «Червона Рута», «Ой, у вишневому саду» далеко не всі пісні котрі підспівували гості  локації.

А супроводжувалось все грою на гітарі та бандурі. І невже щира бойківчанка, що заманює грою на бандурі, чарує, оспівує красу рідного краю, вабить відвідати досі незнані стежини батьківщини залишить когось байдужим?

Саме на міжнародному фестивалі, юні профікемпівці мали можливість продемонструвати свою щиру бойківську душу: гостинну та відкриту, слова з нашого девізу підібрані не даремно. І команда змогла продемонструвати всю різнобарвність бойківської кухні. Адже бойківська кухня веде свою історію ще з докнязівських часів. Наприклад, за свідченнями дослідників, традиційний пісний бойківський вівсяний хліб — ощипок, як і вар iз вiвсяного зерна, входив до меню ще слов’янських племен.

Із давніх-давен бойки як прянощі для страв використовували цибулю, часник, насіння кропу, кмину, влітку — любисток, листя кульбаби, лободу, петрушку, пастернак, лавровий лист. Також бойки варили... кремінь і вживали кременеву воду. Цікаво, що сучасні дослідження підтвердили: така вода справді має цілющі властивості. До густих і рідких страв додавали запражку, засмажку, підбивку, сировицю, лободицю.

Серед рідких бойківських страв до нас дійшли такі назви, як бурачинка, пісний, марцьовий (тобто березневий) пшоняний і вівсяний борщі, чир (рідка страва з кукурудзяного борошна), замішка, затирка, кіселиця, галамбець (кисіль із вівсяного борошна), розтиранка (розтертий солоний сир з водою), стиранка, галушки, росолянка, охлап, мучанка, голопас, шух, лемішка, колотнюха, тертий чир, капусняк та всілякі юшки. Враховуючи різнобарвність та широкий вибір  страв традиційної бойківської кухні, команда Профігід довго обирали страви, котрими частуватимуть гостей міжнародного фестивалю.

Море позитивних вражень залишилось в усіх учасників команди Профігід. Нагадаємо, що учнівська команда ЗОШ- І-ІІІ ст. м.Сколе, бореться за перемогу у міжобласному інноваційному проекті з профорієнтації Учнівської молоді «Профікемп». Юні дослідники продовжують поглиблювати знання з історії рідного краю, вивчають його туристичну привабливість, та знайомлять зі Сколівщиною всю Україну.

Людмила Глюдз

провідний фахівець з профорієнтації