Сколівська районна державна адміністрація
Сколівський район, Львівська область

Про деякі гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб ми поговоримо із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин

Пані Маріє, що важливого у законодавстві для ВПО?

По - перше, Підтверджувати цей статус ВПО кожні півроку непотрібно.

По –друге,  скасовано необхідність ставити штамп міграційної служби на довідці ВПО.

По –третє,  гарантії прав ВПО відтепер мають навіть громадяни, які жили на тимчасово окупованих територіях без відмітки у паспорті про реєстрацію місця проживання.

Які ж докази беруться до уваги для надання статусу ВПО?

Щоб доказати проживання в зоні конфлікту, достатньо: військового квитка, трудової книжки, документа, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, медичних документів або навіть фотографій чи відеозаписів. У такому випадку відповідні органи ухвалять рішення про видачу довідки ВПО протягом 15 днів. Рішення про відмову у видачі довідки надаватимуть в письмовому вигляді із зазначенням підстав відмови. Таке рішення можна оскаржити в суді.

Ще одне важливе нововведення: відтепер можна написати заяву про припинення трудових відносин безпосередньо в центрі зайнятості за місцем дійсного проживання ВПО. Це дуже актуально у випадку, якщо людина не звільнилась, а прийом поштових відправлень на або з території, де людина працювала, неможливий.

Є багато сімей ВПО, які на тимчасово окупованій території залишили своїх рідних. І деколи їм потрібно повернутися до своїх хворих батьків, аби заопікуватися ними. Як тоді дії ВПО?

Якщо внутрішньо переміщена особа добровільно повертається додому, на тимчасово окуповану територію, на тривалий термін, вона зобов’язана повідомити про це орган, який видав йому довідку ВПО. Причому, не пізніше, ніж за три дні до дня від'їзду. В іншому разі, через 60 днів відсутності, дію його довідки скасують.

Ще одна новизна - згідно нового закону, внутрішньо переміщені особи мають право на забезпечення лікарськими засобами та надання необхідної медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров'я.

В інших випусках ми продовжимо розмову із Марією Николаїшин про права внутрішньо переміщених осіб. А наразі нагадуємо, що  бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Сколе, вул.. Чайківського, 6. Фахівці Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  надають безоплатну правову допомогу за адресою: м. Стрий, вул. О.Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8. 00 до 17.00.