Управління соціального захисту населення нагадує про ризики нелегального працевлаштування за кордоном
Часто наслідком нелегального працевлаштування стає торгівля людьми. Згідно інформації Міжнародної організації праці 21 млн осіб у світі залучені до примусової праці. Основні причини потрапляння громадян у ситуацію торгівлі людьми - це бідність, привабливість "кращого" життя за кордоном, безробіття, організована злочинність, незахищеність від неї, політична нестабільність, збройні конфлікти та ін. Країни, куди спрямовується "живий товар": Російська Федерація, Польща, Туреччина, Україна, Німеччина, Ізраїль, Греція, Об'єднані Арабські Емірати тощо. За роки незалежності близько 180 тис українців стали жертвами торгівлі людьми. Задля уникнення ризику потрапити у ситуацію торгівлі людьми необхідно працевлаштовуватись легально.
Для легального працевлаштування або навчання за кордоном необхідно мати відповідну візу, бо туристична або гостьова віза права на роботу та навчання не дає.
Агенція з працевлаштування за кордоном повинна мати ліцензію на таку діяльність як посередництво у працевлаштуванні за кордоном за обраною Вами спеціалізацією саме в тій країні, куди Вам пропонують поїхати. Крім ліцензії, фірма-посередник повинна мати свідоцтво про державну реєстрацію та договір з іноземною фірмою-роботодавцем.
На сайті Міністерства соціальної політики України є перелік ліцензованих компаній.
Згідно з умовами ліцензування Мінсоцполітики, рекрутери, які працевлаштовують українців за кордон, не можуть брати гроші за працевлаштування — підбір роботи. Можуть брати кошти за проїзд, оформлення документів (візовий збір), але не за те, що знайдуть роботу. Вимога передоплати за консультацію, пересилання документів роботодавцю тощо є індикатором нечесного агентства.
Якщо вам підшукують роботу за кордоном і дають лише загальну інформацію про компанію, в якій потенційно будете працювати, — не називають точну назву компанії, загальними фразами пояснюють сферу її діяльності і так само описують ваші майбутні обов’язки, — будьте впевнені в спланованому обмані. Ви маєте право знати повну інформацію про майбутнього роботодавця, графік роботи, розмір оплати праці, умови проїзду та проживання, порядок медичного і соціального страхування.
Не підписуйте документи наосліп, уважно читайте договір, який, до речі, має бути перекладено на рідну мову. Ніколи не ставте підпис на порожньому аркуші паперу, не піддавайтеся на вмовляння укладення «подвійного» трудового договору (чорнового варіанту з більш низькими сумами оплати праці тощо) і контракту, який містить умови: «та інші види робіт», «всі види робіт на вимогу роботодавця».
Переконайтесь, що договір на навчання або роботу абсолютно зрозумілий і перекладений коректно. Переклад має бути нотаріально завірений.
Не поспішайте підписувати будь-які документи без консультації юриста.
Не віддавайте оригінал паспорта потенційним роботодавцям чи третім особам за жодних умов! Копія паспорта потрібна при оформленні документів, оригінал паспорта особисто показуєте прикордонникам при перетині кордону. Ніяких причин комусь віддавати оригінал немає і бути не може. Прохання віддати оригінал документів для збереження до прибуття до місця роботи або формулювання «це обов’язкова умова» повинні вас насторожити.
Контакти, де можна проконсультуватися до від’їзду за кордон для працевлаштування чи навчання і під час перебування за кордоном:
Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів
527 та 0 800 505 501 – номери гарячої лінії, спеціалісти якої надають консультації іноземцям, які перебувають в Україні та українцям, які планують поїхати за кордон, або повернулися в Україну з-за кордону. Консультації надаються безкоштовно та конфіденційно! 527.org.ua – електронні консультації
Національна "гаряча лінія" з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації
0 800 500 335 або 116 123 (короткий номер з мобільного) - надання консультацій з питань виїзду за кордон з метою працевлаштування, навчання, одруження тощо та з питань насильства й захисту прав дітей.
Всеукраїнська Асоціація з міжнародного працевлаштування
0 800 309 875 – call-center.
Консульство України в країні перебування
По приїзді за кордон стати на консульський облік в українському консульстві. Для цього варто особисто звернутися в установу. У разі порушення Ваших прав консульство повинно надати Вам допомогу та захист.
Контактні дані посадових осіб консульських та дипломатичних установ України за кордоном, відповідальних за протидію торгівлю людьми, знаходяться за посиланням.
Місцева поліція
Якщо вас обдурили, звертайтеся в найближчий поліцейський відділок. Ви маєте повне право на захист з боку місцевих органів влади, перебуваючи в країні на легальних підставах по робочій візі.
Урядова «гаряча лінія»
Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії»: +38 (044) 284-19-15 (оплата за тарифами відповідного оператора зв’язку).