Сколівська районна державна адміністрація
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Соборність не лише спільна територія. Це велика міцна родина всіх громадян України – Президент

Дата: 23.01.2017 09:52
Кількість переглядів: 265

Фото без описуПрезидент Петро Порошенко привітав український народ з Днем Соборності. «Соборне возз’єднання, або як тоді його назвали – злука, проросло з національно-визвольної боротьби українського народу, історично тривалого руху українців до творення власної держави. З мрій, прагнень та зусиль багатьох поколінь борців за незалежність і соборність», - сказав Президент під час урочистого заходу з нагоди Дня Соборності України.

Глава держави зауважив, що хоча державне об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки у 1919 році відбулося лише символічно, воно мало вирішальне значення для утвердження української соборної держави у теперішніх кордонах. Воно окреслило географічні, політичні та ідентифікаційні контури єдиної України. 

«Соборність залишилася сильною, животворною ідеєю, переданою нащадкам. Тому сьогодні ми так урочисто відзначаємо цей день. Соборність, як я вже раніше казав, це – неподільне ціле з усіх українських земель, які колись належали до різних імперій, а тепер – об’єднані в незалежну європейську українську державу», - зазначив Глава держави.

Президент підкреслив: «Соборність не лише спільна територія. Це й духовна єдність, спільні цінності, ідеали, устремління.  Це велика міцна родина всіх громадян України».

За словами Глави держави, у побуті та в родинах українці говорять українською, російською, кримськотатарською та іншими мовами, але нас консолідує єдина державна – українська. Ми ходимо до різних церков, але Бог у нас у всіх один. І земля наша одна на всіх. У нас у всіх – спільне минуле, і проблеми, до речі, у нас однакові. Ми гуртом радіємо, і гуртом сумуємо. У нас спільний ворог, і спільна мета, і спільна соборність.

«Соборність – це унітарний устрій держави. Але ми поважали і будемо поважати різноманітність України, специфіку місцевих громад. Децентралізація зараз для цього дає унікальні можливості. Ця різноманітність не є нашим недоліком. Вона, навпаки, робить нас багатшими, а спільне почуття соборності – сильнішим», - сказав Петро Порошенко.

Президент процитував Михайла Грушевського, який говорячи про відмінності, «витворені на нашім національнім тілі чужими впливами та зовнішніми обставинами», закликав не «роздмухувати різниці, а розвивати почуття єдності, солідарності, близькості». 

Глава держави зазначив, що 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві було урочисто проголошено об'єднання у єдину соборну Україну двох державних утворень, які постали на уламках різних імперій.   Та, на жаль, це тривало недовго. «Історичні документи, які ми тут сьогодні маємо можливість оглянути, втілилися в життя, на жаль, лише через 72 роки. Тоді ж, у дев’ятнадцятому соборна Україна не стала реальністю. Та й незалежність держави на довгий тоді час було втрачено», - зазначив він.  

«Нині, дорогі браття й сестри українці, ми зобов’язані замислитися, а чому ж так трапилося. Чому в Гельсінкі, яке я післязавтра відвідаю з офіційним візитом, цього року відзначатимуть століття незалежності, а в Києві минулого року святкували лише 25-річчя? Чому ми і Україна втратили 75 літ і зим? Чому Фінляндія є однією з найуспішніших країн Євросоюзу, а Україна лише зараз розпочала шлях європейської модернізації? Чому фіни, попри те, що у них існувала дуже сильна політична конкуренція, не перейшли тої червоної лінії до самознищення і змогли захистити себе, а українську державність згубили внутрішні чвари?», - зазначив Президент.

Глава держави зауважив, що відповідь на ці питання можна знайти у спогадах Павла Скоропадського – настільки ці мемуари доречні саме до поточного моменту, а паралелі промовисті. Президент повідомив, що читає спогади гетьмана сам і наполегливо рекомендує їх усім політикам у якості роботи над помилками – вивчити і бажано законспектувати. «Слід кожному з нас окремо і всім  разом взятим зарубати собі на носі, яких колосальних зусиль коштує здобути та як буває легко втратити соборність і суверенітет», - підкреслив він.

Глава держави також процитував слова українського поета та політичного діяча Олега Ольжича: «Вся історія України – це боротьба двох сил: конструктивної, що скупчує українську потугу, і руїнної, що розпорошує її у взаємному самопожиранні та несе розбиття і розклад. А вслід за цим – завжди йшло панування чужинців над Україною».

«У період загроз та небезпеки ще більше, ніж у мирний і спокійний час, слід поступитися власними амбіціями та інтересами на користь священної справи збереження національної єдності й власне збереження України», - підкреслив Петро Порошенко.

Президент підкреслив, що останніми роками у дні державних свят ми не лише згадуємо видатних історичних діячів, але й вклоняємося пам'яті сучасних українських звитяжців – Героїв Небесної Сотні та героїв війни за незалежність у боротьбі з російськими агресорами.

«Наші герої воюють на Сході не за повернення окремих територій, а за всю соборну українську землю. Від  крайньої північної точки, села Грем'яч  на Чернігівщині до найпівденнішого Фороса, що в українському Криму. Від найзахіднішого села Соломонова, що на Закарпатті – до найсхіднішої Ранньої Зорі на Луганщині. Загиблі герої пожертвували найціннішим – своїми життями», - сказав Глава держави. 

Присутні вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання. 

Перед початком урочистого заходу з нагоди Дня Соборності України Президент вшанував пам'ять загиблих Героїв Небесної Сотні  Михайла Жизневського та Сергія Нігояна, а також взяв участь у церемонії  покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку і Михайлу Грушевському.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора