«Козячий» бізнес молодої мами зі Сколе

Молода багатодітна мати Катерина Ільків планувала пов’язати своє життя зі сферою охорони здоров’я, працювати медичною сестрою та допомагати хворим. Для цього отримала відповідну освіту, але у долі свої виверти – їй судилося стати фермером, започаткувавши власну справу. А згодом – надихати своїм прикладом багатьох інших, невпевнених у своїх силах горян, переконувати їх, що дива трапляються, а досягнути мети не так важко, як видається на перший погляд.

Ще декілька місяців тому жінці здавалося, що усе проти неї: відсутність досвіду, брак необхідних знань і практичних навичок, чимало «злих» язиків, котрі нашіптували, що нічого не вдасться, усе намарно. Але віру та натхнення вселяли троє маленьких діточок, дивлячись на котрих, відразу виростали крила, з’являлася рішучість і відвага створити козячу міні-ферму.

Головний бар’єр на шляху до мрії – відсутність фінансових ресурсів. Амбітні задуми та плани вимагали серйозної допомоги, яку пані Катерина й отримала в Сколівській районній службі зайнятості, куди звернулася за консультацією. Саме тут вона довідалася про проект «Рука допомоги», у рамках якого непрацюючі працездатні особи з числа малозабезпечених сімей та переселенці можуть скористатися безвідсотковою поворотною фінансовою допомогою для започаткування власної справи або ж працевлаштуватися. Ознайомившись з умовами участі в експерименті, без нотки сумніву і будь-яких роздумів Катерина взялася за написання бізнес-плану.

Неодноразово у консультаційному центрі, що діє у Сколівській філії Львівського ОЦЗ, вона радилася з фахівцями різних державних установ, з’ясовувала незрозумілі моменти. Відповідно до рекомендацій прорахувала всі можливі ризики, собівартість продукції, передбачила необхідне обладнання для майбутньої міні-ферми, систему оподаткування тощо. Згодом К. Ільків запросили на засідання комісії у м. Львові, яка власне й мала прийняти остаточне рішення про надання коштів для закупівлі потрібної техніки та устаткування. Однак усі хвилювання та побоювання були марними, кваліфіковані члени комісії одноголосно підтримали ініціативу молодої мами стати фермером і займатися улюбленою справою.

Зараз власниця фантазує над подальшим розвитком бізнесу, розширенням асортименту сирів, які продукує. Її вироби смакують не тільки тутешнім жителям, але й приїжджим, зокрема, мешканцям готелів чи туристичних баз. Особливістю молочних виробів є те, що вони виготовляються із козячого набілу найвищої якості за власними унікальними рецептами із застосуванням технології коптіння.

Попит на екологічно чисті продукти переважає пропозицію. Катерина активно співпрацює з ресторанами Львова, будинками відпочинку, деякі з них уже стали її постійними клієнтами. Основна перевага козячої ферми полягає у тому, що вона розташована у Карпатах, відповідно кози випасаються на гірських полонинах, що віддалені від автострад, а сировиною для сіна слугує трава з луків. Уся продукція - натурального походження, їй притаманна особливість: смаки сиру можуть злегка змінюватися залежно від пори року, виду кормів та способів зберігання. Ці фактори лише додають популярності міні-фермі, позитивно позначаються на якості продукції, що виготовляється.

Успіх власної справи надихає підприємницю на нові проекти. Враховуючи, що Сколе – край туризму, проводиться робота щодо організації на міні-ферму гурман-турів та екскурсій із дегустацією та продажем сирів у сувенірній упаковці. Козяче господарство буде одним із об’єктів туристичних маршрутів, які розробляються щойно створеним Сколівським кластером з розвитку сільського зеленого туризму, до якого входять 12 сіл і районний центр. Для просування натуральної продукції активно використовуються ярмарки та фестини в найближчих містах і селах. Приміром, сири з козячої ферми презентувалися в окремій палатці під час святкування 620-річчя міста Сколе. У подальшому початкуюча бізнесменка має намір брати участь у велелюдних заходах, що будуть проходити на теренах Львівщини.

Катерина Ільків яскравий приклад для наслідування для багатьох осіб з числа малозабезпечених. Кожний з них має реальний шанс змінити своє життя на краще, взявши участь в проекті «Рука допомоги» та перетворивши хобі на власну справу.

Людмила Глюдз,

провідний фахівець з питань зайнятості

сектора активної підтримки безробітних

Сколівської районної філії