Сколівська районна державна адміністрація
Сколівський район, Львівська область

«Козячий» бізнес молодої мами зі Сколе

Молода багатодітна мати Катерина Ільків планувала пов’язати своє життя зі сферою охорони здоров’я, працювати медичною сестрою та допомагати хворим. Для цього отримала відповідну освіту, але у долі свої виверти – їй судилося стати фермером, започаткувавши власну справу. А згодом – надихати своїм прикладом багатьох інших, невпевнених у своїх силах горян, переконувати їх, що дива трапляються, а досягнути мети не так важко, як видається на перший погляд.

Ще декілька місяців тому жінці здавалося, що усе проти неї: відсутність досвіду, брак необхідних знань і практичних навичок, чимало «злих» язиків, котрі нашіптували, що нічого не вдасться, усе намарно. Але віру та натхнення вселяли троє маленьких діточок, дивлячись на котрих, відразу виростали крила, з’являлася рішучість і відвага створити козячу міні-ферму.

Головний бар’єр на шляху до мрії – відсутність фінансових ресурсів. Амбітні задуми та плани вимагали серйозної допомоги, яку пані Катерина й отримала в Сколівській районній службі зайнятості, куди звернулася за консультацією. Саме тут вона довідалася про проект «Рука допомоги», у рамках якого непрацюючі працездатні особи з числа малозабезпечених сімей та переселенці можуть скористатися безвідсотковою поворотною фінансовою допомогою для започаткування власної справи або ж працевлаштуватися. Ознайомившись з умовами участі в експерименті, без нотки сумніву і будь-яких роздумів Катерина взялася за написання бізнес-плану.

Неодноразово у консультаційному центрі, що діє у Сколівській філії Львівського ОЦЗ, вона радилася з фахівцями різних державних установ, з’ясовувала незрозумілі моменти. Відповідно до рекомендацій прорахувала всі можливі ризики, собівартість продукції, передбачила необхідне обладнання для майбутньої міні-ферми, систему оподаткування тощо. Згодом К. Ільків запросили на засідання комісії у м. Львові, яка власне й мала прийняти остаточне рішення про надання коштів для закупівлі потрібної техніки та устаткування. Однак усі хвилювання та побоювання були марними, кваліфіковані члени комісії одноголосно підтримали ініціативу молодої мами стати фермером і займатися улюбленою справою.

Зараз власниця фантазує над подальшим розвитком бізнесу, розширенням асортименту сирів, які продукує. Її вироби смакують не тільки тутешнім жителям, але й приїжджим, зокрема, мешканцям готелів чи туристичних баз. Особливістю молочних виробів є те, що вони виготовляються із козячого набілу найвищої якості за власними унікальними рецептами із застосуванням технології коптіння.

Попит на екологічно чисті продукти переважає пропозицію. Катерина активно співпрацює з ресторанами Львова, будинками відпочинку, деякі з них уже стали її постійними клієнтами. Основна перевага козячої ферми полягає у тому, що вона розташована у Карпатах, відповідно кози випасаються на гірських полонинах, що віддалені від автострад, а сировиною для сіна слугує трава з луків. Уся продукція - натурального походження, їй притаманна особливість: смаки сиру можуть злегка змінюватися залежно від пори року, виду кормів та способів зберігання. Ці фактори лише додають популярності міні-фермі, позитивно позначаються на якості продукції, що виготовляється.

Успіх власної справи надихає підприємницю на нові проекти. Враховуючи, що Сколе – край туризму, проводиться робота щодо організації на міні-ферму гурман-турів та екскурсій із дегустацією та продажем сирів у сувенірній упаковці. Козяче господарство буде одним із об’єктів туристичних маршрутів, які розробляються щойно створеним Сколівським кластером з розвитку сільського зеленого туризму, до якого входять 12 сіл і районний центр. Для просування натуральної продукції активно використовуються ярмарки та фестини в найближчих містах і селах. Приміром, сири з козячої ферми презентувалися в окремій палатці під час святкування 620-річчя міста Сколе. У подальшому початкуюча бізнесменка має намір брати участь у велелюдних заходах, що будуть проходити на теренах Львівщини.

Катерина Ільків яскравий приклад для наслідування для багатьох осіб з числа малозабезпечених. Кожний з них має реальний шанс змінити своє життя на краще, взявши участь в проекті «Рука допомоги» та перетворивши хобі на власну справу.

Людмила Глюдз,

 провідний фахівець з питань зайнятості

сектора активної підтримки безробітних

Сколівської районної філії

Львівського обласного центру зайнятості